Pilecki, Gawron …Orkan

 W historii Ziemi Limanowskiej pojawiają się postacie szczególne- osoby, których życie pisało scenariusze pełne przygód, poświęcenia dla Ojczyzny  i walki z okupantem.  Jedną z takich postaci jest Wincenty Gawron – artysta, żołnierz,  działacz społeczny, emigrant. Postać tą po raz kolejny przywołali limanowscy historycy : Damian Król i Karol Wojtas. Z ich inicjatywy i gościnności I LO im Władysława Orkana w Limanowej odbyła się  konferencja naukowa pt:” Wincenty Stanisław Gawron- człowiek wolności”

Zgromadzonych Gości w Sali I LO przywitała pani dyr. mgr Anna Mruk.

Pierwszym poruszonym tematem, który zreferował dr  Michał Wenklar  z krakowskiego IPN był opis Polskiego Państwa Podziemnego i podziemia na Ziemi Sądeckiej. Pan Michał świetnie przedstawił strukturę Państwa Podziemnego ale również zwrócił uwagę na rzecz niebywałą tzn na  nieprzerwaną ciągłość państwową  w czasie okupacji. Przedstawił również organizacje ruchu oporu i ich przedstawicieli na Ziemi Limanowskiej.

Kolejny temat , który poruszył mgr Jarosław Wróblewski z warszawskiego Muzeum  Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL  - wybrzmiał jak scenariusz filmu akcji. „Witold Pilecki i Wincenty Gawron: przyjaźń i pamięć”. Postać Witolda Pileckiego jest już szeroko znana! Człowiek , który na „ochotnika” zgłosił się do Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimiu – tylko po to, aby zorganizować tam struktury wojskowe i przekazać światu pełne informacje  o tym, co tam się dzieje!

Przypadek sprawia że poznają się z Wincentym Gawronem  i tworzy się piękna zażyłość a potem przyjaźń. To dzięki tej przyjaźni  i pomocy Pileckiego -Wincenty ucieka z Obozu – a szczegóły ucieczki mrożą krew w żyłach. Gawron  walczy w Powstaniu  Warszawskim do którego dołącza również Pilecki po ucieczce z Oświęcimia. Walczą w różnych punktach Warszawy nie mając kontaktu ze sobą. Gawron po powstaniu wpada w ręce NKWD i …ucieka!

Życie rodzinne i działalność w służbie Ojczyzny – przedstawił Karol Wojtas. Bazując na licznych fotografiach i innych dokumentach, zaprezentował postać Wincentego Gawrona , jego ścieżkę edukacji, kariery zawodowej i…emigracji.  Przedstawił również dorobek artystyczny w postaci grafik, projektów witraży, medali i rzeźb.

Na koniec konferencji dobrze znany limanowskiej publiczności prof. dr hab. Józef Szymon Wroński z Uniwersytetu Papieskiego JPII w Krakowie przedstawił referat:” Witraże projektu Wincentego  Gawrona –  kościół  parafialny w Paszynie”   Skąd Wincenty Gawron czerpał inspiracje … jakie były jego ulubione postacie, które przedstawił na swoich projektach? Na te i na wiele innych pytań odpowiedział  Autor wystąpienia próbując wciągnąć młodzież I LO do dyskusji.

W podsumowaniu konferencji padło wiele ciekawych wniosków i propozycji. Postać Wincentego Gawrona godna jest jeszcze większego przypomnienia i nagłośnienia, bo jest to postać szczególna .

Może więc powstająca na Ziemi Limanowskiej jednostka WOT przyjmie jego imię? Bo przecież był czynnym żołnierzem , bronił Ojczyzny i poświęcił dla niej życie. Może  warto upamiętnić tą niezwykłą postać w inny „żywy” sposób?

Dla samej młodzieży konferencja była piękną lekcją historii  zaprezentowaną przez wybitnych fachowców i co najważniejsze w sposób ścisły bo każdy z mówców miał do dyspozycji 15 minut.

Dobrze się stało  że kolejny raz limanowscy historycy sami od siebie promują lokalnych bohaterów. Ze próbują przekazać tę wiedzę następnym pokoleniom w sposób ciekawy i  rzetelny.Konferencji towarzyszyła wystawa pamiątek po Wincentym Gawronie oraz ekspozycja tablicy poświęconej tej historycznej postaci. Oprócz młodzieży szkolnej w konferencji udział wzięli również przedstawiciele lokalnych władz, jednostek kultury, oraz WOT powstającej na Limanowskiej Ziemi.

 

 

 

Tagi: ,