Dzień Głośnego Czytania w bibliotekach gminy Limanowa

 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest organizowany w Polsce od 2001 r. i jest skierowany głównie do najmłodszych czytelników. Wszyscy bowiem wiemy, że nigdy nie jest za wcześnie aby rozpocząć przygodę z książką. Od dawna  wiadomym jest, że czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa ono min. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, rozwija poczucie humoru, wspomaga pamięć.

W czwartkowe przedpołudnie  Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi gościła uczniów I, II i III klasy ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte Nr 1 w Starej Wsi. Zgromadzone dzieci, które przybyły pod opieką nauczycielek Lidii Kazior, Pauliny Wygody oraz Agnieszki Biedy zostały wprowadzone w świat słowa pisanego.

Nie brakło mądrości płynących z wierszy klasyków Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima oraz dobrej dawki humoru zawartego w utworach. I tak np. dyrektor biblioteki Jacenty Musiał, w wierszu ,,Murzynek Bambo" i ,,Zosia Samosia", w humorystyczny sposób piętnował strach przed kąpielą i samowystarczalność tytułowej bohaterki.

Specjalnym gościem był Jakub Czachurski, student prawa II roku Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który umiejętnością deklamowania zachwycił wszystkich zgromadzonych. Dzieci z zapartym tchem słuchały m.in. historii o prawdziwej przyjaźni i wypływającej z niej morału. W bajkowy świat zabrały najmłodszych przybyłe nauczycielki i bibliotekarka Lidia Piegza. Dzieci również aktywnie włączyły się w czytanie utworów literackich. Robiły to bez tremy i oporów wykazując się talentem czytania. Różnorodne pluszowe zabawki, które stanowiły dekorację w trakcie czytania sprawiły wiele radości najmłodszym.

Bibliotekę w Kaninie odwiedziły dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz ze swoimi wychowawczyniami Alicją Sławek i Katarzyną Ziają. Z racji dzisiejszego święta, na dzieci czekał pewien wyjątkowy Miś i jego tata - Tata Niedźwiadek. Niedźwiadki chciały bowiem Nam zdradzić sekret na udany dzień. Tata Miś powiedział, że wystarczy się mocno do kogoś przytulić, a świat stanie się piękniejszy. I tak zaczęła się Nasza niezwykła przygoda. Wraz z Niedźwiadki powędrowaliśmy razem przez las i przytulaliśmy każdego, kogo spotkaliśmy na naszej drodze - malutką Gąsienicę, wielką Anakondę, a nawet Myśliwego ze strzelbą w dłoni...Pełna humoru a zarazem wzruszająca opowieść o tym, że jeden mały, ale płynący z głębi serca gest, może zmienić bardzo wiele w życiu każdego z nas.

Zajęcia zostały oparte na książce pt.: ,,Proszę mnie przytulić” - Przemysława Wechterowicza.

Książki radość dają, tym co czytają i słuchają" to hasło tegorocznego dnia Głośnego Czytania biblioteki w Rupniowie. Dzieci kl. II Szk. Podst. wraz z wychowawcą Haliną Mąka uważnie słuchały; "Dobrych obyczajów 201 jak się zachować", "Dobre wychowanie" B. Jacewicz oraz prawdziwe historie B.Gawryluk "Mali bohaterowie" w interpretacji Anny Ślusarczyk. Dzieci nie tylko słuchały ale również głośno  czytały wiersze o kontynentach A. Paszkiewicz czy zabawne wierszyki o zwierzętach J. Brzechwy.

Należy się ogromnie cieszyć, że Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi od wielu lat, co roku włącza się w organizację tej pięknej akcji, przyczyniając się do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu najmłodszych ze starszymi. Dyrektor biblioteki podsumowując akcję podkreślał ogromną rolę książki i czytania, która wpływa na rozwój intelektualny najmłodszych. 

Tagi: ,