TABLICA PAMIĄTKOWA POŚWIĘCONA WINCEMTEMU GAWRONOWI

 Dziś o godzinie 12:00 na limanowski rynku miało miejsce niecodzienne wydarzenie.

W zbliżającą się 30 rocznicę śmierci Wincentego Gawrona, wraz z grupą przyjaciół postanowiliśmy za prezentować wykonaną przez nas własnoręcznie Tablicę Pamiątkową.
Rozpoczęliśmy od słów:
Zebraliśmy się tu dziś w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a z tradycji ludowej zwanego świętem Matki Bożej Zielnej, patronki ziem oraz jej bujnej roślinnej szaty. W przeddzień święta Matki Niebieskiej, którą tak wielu wolnych Polaków ukochało, pragniemy wspomnieć jednego z Jej czcicieli. Odkopując z mroków zapomnienia Jego spuściznę dla potomnych.
Po czym przytoczyliśmy słowa Wincentego:
„Jeszcze duszy nam nie skuto
Więc niech wzleci pieśń do Boga.
I któż Panu cześć wyśpiewa
Czy szemrzące leśne drzewa
Czy te w polach bujne zboża,
Czy różami lśniąca zorza
Bo te lasy, bo te zboża!
I różami lśniąca zorza
Mają Stwórcy pieśni śpiewać
W jeden się dźwięk chwały zlewać.
W jeden się dźwięk chwały zlewać.
Niech chór wiatrów halnych
Na cześć Pana głoszą Psalmy
Niech Mu szemrzą brzozy, jodły,
Niech do Niego wznoszą modły;
Niechaj poszum górskiej wody
Nuci Panu pieśń swobody
Niech świat cały hymnem wielkim
Razem z Nami Stwórcę wielbi.
Razem z Nami Stwórcę wielbi … „
Jutrzejszy dzień bliski jest naszym sercom, nie tylko z racji sfery duchowej, ważny to dzień także z racji narodowej. 15 sierpnia jest dniem święta Wojska Polskiego, ustanowiono go na pamiątkę Bitwy Warszawskiej. Viktorii oręża Polskiego nad bolszewicką Rosją. Znamienne są słowa naszego Bohatera, widzącego, przeszło dwie dekady później, tę że armię patrzącą na Powstańczą Warszawę.
Padła prośba do zebranych władz:
Na wzór Konfederatów Barskich zawiązaliśmy nieformalną Konfederację na rzecz kultury. Inicjatorem dzisiejszego wydarzenia był świętej pamięci Marcin Król, dziś nie ma go tu z nami, lecz dzieło rozpoczęte, będzie kontynuowane. Pragnę się zwrócić do przedstawicieli władzy, szanowny Panie Burmistrzu mamy dla Pana propozycję, prośbę, aby nowo budowane rondo nazwać imieniem Wincentego Gawrona. Myślę, że nie będzie to duży problem przy przychylności rady miasta. Lokalna społeczność oczekuje tego od Pana. Szanowni Panowie, wójcie Burmistrzu, nie pozwólmy na kolejne 30 lat braku upamiętnienia w formie tablicy Wincentego Gawrona. Wspólnie znajdźmy miejsce w przestrzeni publicznej dla niej. Zaproszenie na dzisiejszą uroczystość, stylizowane jest na nekrolog, nekrolog pogrzebanej pamięci. Nie pozwólmy, aby się to dokonało, nie grzebmy naszego dziedzictwa.
Tekst: Damian Król
zdjęcia: Stefan Hutek
Tagi: ,