Święto Chrztu Polski

 Dzisiaj  tj.14 kwietnia przypada, ustanowione przez Sejm RP i obchodzone po raz trzeci, Święto Chrztu Polski. Ma ono skłaniać Polaków do manifestowania patriotyzmu i podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego w ojczyźnie. Przypomina też, że chrzest był elementem, od którego zaczęła się historia Polski i jej chrześcijańskie dziedzictwo.

Święto Chrztu Polski zostało ustanowione przez Sejm RP 22 lutego 2019 r. Ma ono upamiętniać wydarzenie, które legło u fundamentów państwa polskiego i jednocześnie skłaniać do wdzięczności, zadumy i zastanowienia się nad tym, co każdy z nas może dla dobra ojczyzny zrobić.

W myśl przyjętej ustawy 14 kwietnia ma być dniem „narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców, nad odpowiedzialnością wszelkich władz państwowych, wszystkich obywateli i każdego z osoba za naszą Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność”.

Święto – jak napisano – powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego.

Akcja Katolicka kolejny rok zachęca Polaków do wywieszenia w tym dniu biało-czerwonych flag.

Dziś dziękczynne liturgie z okazji jubileuszu odbywać się będą w wielu miejscach w całym kraju.

W środę o godz. 17.00 abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Episkopatu Polski dokona konsekracji ołtarza w kościele pw. Najświętszej Marii Panny in Summo. Ze względu na obostrzenia sanitarne będzie to uroczystość zamknięta - bez udziału wiernych.

Na zewnątrz wyremontowanej świątyni ukazano w skali 1:1 bryłę najstarszej polskiej kaplicy, zbudowanej dla Mieszka I i Dobrawy. Zabytek architektury na Ostrowie Tumskim w Poznaniu zostanie tym samym oddany ponownie do użytku liturgicznego.

Kościół Najświętszej Marii Panny in Summo (Posnaniensi), czyli na zamku (poznańskim), wzniesiono na dawnych, przedromańskich murach pałacu oraz kaplicy Mieszka I i Dobrawy, w książęcej części grodu poznańskiego. Świątynia jest następczynią kaplicy pałacowej, pierwszej świątyni chrześcijańskiej na terenie państwa Piastów.

W katedrze gnieźnieńskiej 14 kwietnia wierni będą się modlić w trakcie trwającej nowenny do św. Józefa z racji 40. rocznicy śmierci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, inicjatora obchodów tysiąclecia chrztu Polski w 1966 roku. Całą nowennę, która rozpoczęła się 31 marca w Warszawie a zakończy 26 maja na Jasnej Górze, zainicjowało Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Modlitewne upamiętnienie 1055. rocznicy chrztu Polski nastąpi też m.in. w parafii Matki Bożej Częstochowskiej na warszawskim Powiślu. Wierni będą się tam modlić podczas Mszy dziękczynnej o godz. 18.00 w intencji księcia Mieszka, jego żony Dobrawę oraz zmarłych z rodu Piastów i Przemyślidów.

O rocznicy chrztu Polski wspomną też w modlitwie ojcowie jezuici 14 kwienia wieczorem w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na warszawskim Starym Mieście.

  Źródło: Niezależna.pl

Tagi: ,