16. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

 Dziś przypada 16. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – niestrudzonego pielgrzyma, inspiratora przemian na świecie oraz obrońcy życia.  

Papież Polak odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37. Przeżył prawie 85 lat, z czego ponad 26 na Stolicy Piotrowej.

Pamięć Papieża Polaka kultywuje m.in. sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Przy świątyni działa Bractwo św. Jana Pawła II, organizowane są też liczne nabożeństwa za jego wstawiennictwem.

O. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz toruńskiego sanktuarium, zaznaczył, że życie św. Jana Pawła II powinno być dla nas przykładem, jak osiągnąć świętość.

– Jan Paweł II za swoje piękne chrześcijańskie życie zdobył Niebo. Dla nas jest świadectwem, jak mamy przejść przez ziemskie życie, trwając przy Panu Bogu, nawet w cierpieniu, dźwiganiu krzyża codziennego. Wielu spraw może też nie rozumiał, ale jednak wytrwał przy Chrystusie. Korzystał z pomocy Matki Najświętszej, bo wiemy, jak bardzo miłował Maryję. Ona też doprowadziła go szybkimi krokami do świętości. Już tutaj, na ziemi, świętość promieniowała z jego codziennego życia. Wiemy doskonale, że jeszcze bardziej pomaga ludziom w Domu Ojca – podkreślał o. Andrzej Laskosz CSsR.

Papież Polak został beatyfikowany 1 maja 2011 r. przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Świętym ogłosił Jana Pawła II papież Franciszek 27 kwietnia 2014 r.

16. rocznica śmierci św. Jana Pawła II z powodu pandemii minie w Watykanie i innych miejscach na świecie w nadzwyczajnych okolicznościach.

Źródło: Radio Maryja

Tagi: ,