Światowy Dzień Poezji

 Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma ,,dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi – Filia w Kaninie zaprosiła na spotkanie autorskie wybitną poetkę – Izabele Zubko. 

Izabela Zubko urodziła się w 1974 roku w Warszawie. Mieszka w Brunarach (woj. małopolskie). Absolwentka podyplomowego Studium Literacko-Artystycznego na UJ w Krakowie. Poetka, recenzentka, tłumacz. Autorka 11 zbiorów poetyckich oraz książki biograficznej opartej na wywiadzie ze znanym literatem, dramaturgiem, dziennikarzem i krytykiem - Stanisławem Stanikiem (1949-2020). Debiutowała w 1992 roku wierszami „Nocna transakcja” oraz „Smak ciszy” w „Roczniku Szkolnym 1991/1992” XXXVII LO im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, którego jest abiturientką. Jej debiut poetycki w prasie ogólnopolskiej miał miejsce w „Zielonym Sztandarze” (12 października 1997 roku), gdzie zostały opublikowane cztery wiersze. Natomiast debiut książkowy nastąpił w 1993 roku, kiedy wydała zbiór poetycki „Gołębie”. Jej wiersze zostały przetłumaczone na język ukraiński, litewski, rosyjski, angielski, francuski, węgierski, szwedzki i telugu. Jest obecna w licznych antologiach, w tym również międzynarodowych m.in. „Poeci naszych czasów”, „Anthology of Slavic Poetry”, „The Vase - Antchology of Poems”. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich. Członek jury konkursów poetyckich. Do Związku Literatów Polskich należy od 25.10.2016.

Za działalność literacką otrzymała srebrną (2010) i złotą (2015) odznakę WSTK, statuetkę im. Stanisława Moniuszki, która przyznawana jest przez Centrum Kultury Polskiej na Litwie (Wilno, 2016), honorowy medal „India World Poetree Festival” (Maroko, 2017), honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2017), „Brązowy Krzyż Zasługi” (2018) oraz Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”, który przyznawany jest przez Marszałka województwa mazowieckiego (2020).

Życzymy miłego odbioru i zasłuchania się w prezentowane utwory poetyckie, a wszystkim Poetom i Poetkom w dniu ich święta nieustannej weny i niegasnącej pasji twórczej.

 

Tagi: ,