Podsumowanie wakacyjnej oferty Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi

 Wakacje już się skończyły. Pora więc na małe podsumowanie wakacyjnej oferty Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi.

Mimo trudnego czasu związanego z epidemią, gminnej bibliotece w Starej Wsi, przy zachowaniu wszelkiej ostrożności i obowiązujących restrykcji, udało się zorganizować i przeprowadzić wiele kulturalnych i edukacyjnych wydarzeń.

Spotkanie pt.: „Odkrywanie śladów Jana Pawła II na Limanowszczyźnie  w 100. rocznicę urodzin” z ks. Łukaszem Bochenkiem oraz Zbigniewem Grochotem autorami albumu „Ślady Świętego na Ziemi Limanowskiej”.  Na tę książkę czekali wszyscy mieszkańcy powiatu limanowskiego. Była ona odpowiedzią na potrzeby serc wielu z nas.

Ta publikacja jest hołdem pamięci naszego pokolenia względem św. Jana Pawła II w roku setnej rocznicy Jego urodzin. Niech zmotywuje wszystkich do wdzięczności Bogu Najwyższemu za życie i dzieła św. Jana Pawła II oraz ciągłego odkrywania Jego dziedzictwa, refleksji i życia nim każdego dnia” – podkreślali autorzy.

Książka ,,Ślady Świętego na Ziemi Limanowskiej" to niezwykła podróż po śladach naszego wielkiego Rodaka, obowiązkowa pozycja pod każdą limanowską strzechą. Wierzymy, że dzięki tej publikacji i dzisiejszemu spotkaniu postać i przesłanie naszego Rodaka jeszcze bardziej zakorzeni się w glebie naszych serc. Troska o naszą Polskę, patriotyczne wartości, o wychowanie, które musi opierać sie na trzech wymiarach: rodzina, kościół i szkoła, jej bogata spóścizna jest naszą powinnością

Biblioteka razem ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Przyjazna Ziemia Limanowska” zrealizowała projekt pn. „Bo jak nie MY to kto?”. Był to cykl 5 warsztatów florystycznych dla dzieci i osób dorosłych (w tym osób 50+) w grupie 15 osób w bibliotece w Męcinie.

Celem zajęć było przekazanie odbiorcom podstawowych wiadomości z zakresu bukieciarstwa. Zaplanowane zajęcia miały przede wszystkim pokazywać różnorodność form, kształtów, kolorów i struktur roślin. Podczas warsztatów uczestnicy doskonalili swoje zdolności manualne, a także uczyli się wrażliwości na otaczającą przyrodę. W ramach zajęć osoby nabyły umiejętności tworzenia kompozycji z kwiatów, zapoznały się z różnorodnymi materiałami, z których można wykonywać interesujące ozdoby i dekoracje roślinne. Nauczyły aranżacji florystycznego wystroju wnętrz, otwartej przestrzeni i kompozycji florystycznych. Warsztaty florystyczne przyczyniły się do rozwijania zainteresowań i uwierzenia w swoje kreatywne i praktyczne możliwości.

Drugim projektem zrealizowanym razem ze Stowarzyszeniem były ,,Warsztaty ekologiczne” dla dzieci, przeprowadzone w każdej z bibliotecznych filii.

W czasie pogadanek przedstawione zostały korzyści płynące z segregacji odpadów, do których niewątpliwe zalicza się między innymi: zmniejszenie ilości śmieci trafiających na składowisko i ochrona naturalnych zasobów ziemi. Spotkanie stanowiło również okazję do tego, aby dowiedzieć się: jak prawidłowo segregować odpady, czym jest recykling, o co chodzi z drugim życiem odpadów i czym są ekoznaki. Zajęcia  miały charakter interaktywny. Uczestnicy  segregowali także odpady do oznaczonych pojemników, aby poprzez zabawę jak najwięcej zapamiętać i swoją wiedzę przekazać również rodzicom. Na koniec każdy uczestnik otrzymał słodki upominek i gadżety.

Oba projekty finansowane były w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w latach 2019-2020 zadań publicznych Województwa Małopolskiego w zakresie wspierania rodziny, działalności na rzecz integracji społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym osób starszych w ramach III edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

Mimo ograniczeń związanych z podróżowaniem, czytelnicy biblioteki w Pisarzowej zostali zabrani w fascynującą podróż do Państwa Środka. Przewodnikiem w wyprawie był Włodzimierz Musiał, podróżnik, humanista i fotograf, który odwiedza odległe kraje, starając się uchwycić na fotografiach ich charakter i piękno. Doskonałym dopełnieniem jego opowieści była wystawa, wypożyczona dzięki współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie. Chiny, którym poświęcona była ekspozycja, Włodzimierz Musiał odwiedzał wielokrotnie. Każda podróż była inna i obejmowała różne regiony Państwa Środka.

Spora część bibliotecznych działań przeniosła się sieci. Raz w tygodniu, bibliotekarki zapraszały on-line do ,,Bajkowych Czwartków”, gdzie czytały najpiękniejsze wiersze i bajki polskich autorów. Nie lada gratką było ,,Bajkowanie na dobranoc” w sieci, z Katarzyną Konieczną, aktorką z Męciny.

Dla chętnych co tydzień była prezentowana ,,Książka na receptę”, czyli przykładowa historia, która może być cudownym lekarstwem na wszelkiego rodzaju dziecięce problemy. Dużą popularnością cieszyła się także akcja ,,Pochwal się bukietem” na Matkę Boską Zielną.

Gminna biblioteka nie zapomniała także o ważnych, historycznych wydarzeniach, jak. Np. rocznica ,,Cudu nad Wisłą”. Z tej okazji historyk Karol Wojtas wygłosił wykład pt.: „Limanowscy uczestnicy wojny polsko – bolszewickiej 1919 – 1920”. Ten sam prelegent wygłosił także drugi wykład pt.: „Limanowscy uczestnicy wojny polsko – bolszewickiej 1919 – 1920”.

Do sieci został przeniesiony natomiast wykład dr Tomasza Jacka Lisa pt.; „Emigracyjne ścieżki Limanowian na przełomie XIX i XX wieku”.

Pomimo pandemii wszystkie nasze biblioteki były otwarte i czytelnicy zarówno z terenu gminy jak i turyści wypoczywający w naszej gminie mogli korzystać z księgozbiorów.

Przysłowiową wisienką na torcie było ,,Narodowe Czytanie”, a ,,Balladyna” Juliusza Słowackiego, w wykonaniu samorządowców, artystów, nauczycieli i bibliotekarzy zgromadziła przed ekranami komputerów i smartfonów tysiące widzów.

Przypominamy jeszcze o trwającym do 15 września, konkursie literacko-plastycznym, pt.: ,,100. Rocznica urodzin Karola Wojtyły. Kim był dla mnie Jan Paweł II i Jego związki z Ziemią Limanowską”.

Dzieciom w rozpoczętym nowym roku szkolnym życzymy dużo siły i wytrwałości oraz zapraszamy do odwiedzania naszych książnic. Już wkrótce na biblioteczne półki trafią nowości wydawnicze.

Do zobaczenia w Bibliotece!

Tagi: ,