Jak obchodzić Niedzielę Palmową w domach? Rzecznik episkopatu wyjaśnia

 Epidemia uniemożliwia uczestnictwo w obchodach Niedzieli Palmowej w kościołach, dlatego zachęcam do włączenia się w modlitwę Kościoła poprzez liturgię w domach – przekazał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik zwrócił uwagę przy tym, że Niedziela Palmowa przypomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, którego tłumy witały zielonym gałązkami i okrzykami „Hosanna”, ale także zwraca uwagę na mękę Chrystusa, której ewangeliczny opis odczytywany jest podczas Mszy świętej.

"Niedzielą Palmową otwieramy Wielki Tydzień, którego centrum stanowi Triduum Paschalne. Zapraszam, żeby w tym czasie nasze domy stały się szczególnymi domami modlitwy. Zdecydowana większość z nas, z powodu ograniczeń sanitarnych, nie może brać udziału w Mszach św. i nabożeństwach w kościołach i kaplicach. Możemy jednak w tym dniu w naszych domach włączyć się w modlitwę Kościoła na całym świecie, która rozpoczyna Wielki Tydzień"

– zauważył rzecznik w przygotowanym komunikacie.

Dodał, że chociaż liturgia Niedzieli Palmowej koncentruje się wokół Męki Pańskiej, to jest ona również zapowiedzią zmartwychwstania, zwycięstwa nad śmiercią i nowego życia, które symbolizują palmy. "To dla nas czas nadziei i pocieszenia w tej trudnej sytuacji. Zawierzmy wszystko Bogu poprzez modlitwę, On nas nigdy nie opuszcza" – podkreślił.

Episkopat zachęca także, żeby w Niedzielę Palmową uczestniczyć w transmisjach Mszy św., i nabożeństw "Gorzkich Żali", które on-line transmituje wiele parafii. "Możemy przygotować palmy z materiałów, które mamy w domach, mogą to być także zielone gałązki. O godz. 12 zapraszam do włączenia się w modlitwę "Anioł Pański" z papieżem Franciszkiem poprzez transmisje, m.in. w TVP1, Polsat, TV Trwam, Radiu Maryja i modlitwy w intencji ustania pandemii koronawirusa, za chorych, zmarłych i ich rodziny" – przypomniał ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Episkopat zachęca ponadto, aby publikować zdjęcia palm w mediach społecznościowych z hasztagiem #Palma. Do fotografii można dołączyć cytaty z Pisma Świętego. Dzięki temu ma powstać "wirtualna procesja z palmami", która w normalnej sytuacji w Niedzielę Palmową odbywa się w kościołach z udziałem wiernych.

"Uczestnicząc w akcji #Palma, będziemy dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej i mimo kwarantanny i izolacji możemy budować duchową wspólnotę" – wskazał ksiądz. 

Źródło: Niezależna.pl

Tagi: ,