Ostatnia droga św. pamięci Stefana Kubowicza

W sobotę 28 września 2019 r. w kościele parafialnym w Kasinie Wielkiej miały miejsce uroczystości pogrzebowe Stefana Kubowicza. W październiku skończyłby 72 lata. Był skarbnikiem Komisji Krajowej,  działał w Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S”. Był wieloletnim przewodniczącym Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ „S” i Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S”. Stefan Kubowicz urodził się 20 października 1947 w Kasinie Wielkiej. Był absolwentem Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (1971). W 1971 asystent stażysta na UJ. Od 1972 pracował jako nauczyciel w X LO im. KEN w Krakowie.               

        Od września 1980 w „Solidarności”, był przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania Kraków-Śródmieście. W 1981 roku był delegatem na WZD Regionu Małopolska oraz członkiem Zarządu Regionu.

     Od 1989 roku był członkiem Prezydium Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania, od 1990 roku był przewodniczącym Sekcji Krajowej OiW, od stycznia 1992 roku przewodniczącym Sekretariatu Nauki i Oświaty „S”. Od 1995 delegat na KZD, od 1992 członek Prezydium KK, od 2002 skarbnik Komisji Krajowej. Od 1992 był delegatem Sekcji Krajowej OiW do International Education. Od 2000 przewodniczący Stowarzyszenia Instytut Promocji Nauczycieli „S”.

           Jego służba dla  NSZZ Solidarność została nagrodzona licznymi delegacjami Solidarności z niemal z  wszystkich Regionów Polski które  przybyły z pocztami sztandarowymi. Po mszy św. pogrzebowej  Jego doczesne szczątki zostały w kondukcie żałobnym przeniesione na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarz parafialny. Mowy pożegnalne wygłosili miedzy innymi Janusz Śniadek były Przewodniczący Komisji Krajowej  NSZZ Solidarność, Wojciech Grzeszek Przewodniczący Małopolskiej „Solidarności”

 

Tagi: ,