XVI Poetyckie Ogrody

 Różne mogą być formy edukacji, może to być klasyczny wykład, ćwiczenia, doświadczenie, wycieczka terenowa i wiele jeszcze innych sposobów. Jedną z bardziej owocnych lekcji jest spotkanie twarzą w twarz z kimś, kto jest mistrzem w danej dziedzinie i chętnie chce się podzielić swoimi doświadczeniami.

Tak też było w ostatni piątek w I LO w Limanowej. Z tamtejszą młodzieżą licealną spotkali się poeci, literaci, tłumacze literatury oraz wykładowcy z krakowskich uczelni. Młodzież nie pozostała dłużna dobremu słowu i pod skrzydłami Jolanty Bugajskiej przygotowała ciekawą i oryginalną wizję swojego postrzegania poezji. Złożyły się na nią własne interpretacje wierszy i piosenek w wykonaniu Zosi Długosz, Krzysztofa Chudego i Sandry Duplak. 

Poeci i pisarze czytali swoje wiersze i inne formy literackie aż po teksty satyryczne włącznie. Te ostatnie autorstwa Andrzeja Dębkowskiego – redaktora „Gazety Kulturalnej”- wzbudziły salwy śmiechu. Miło został przyjęty Wietnamczyk Lam Quang My mieszkający w Polsce od wielu lat, który nie tylko jest poetą, ale również tłumaczem polskich klasyków na język wietnamski. Miejscowych twórców reprezentowała Kasia Raczek oraz Marek Stępień i  Marek Dudek. To oni są również realizatorami idei Poetyckich Ogrodów w ostatnich kilku latach. 

Dyrektor I LO Anna Mruk zaprosiła twórców na kolejne spotkania, bo atmosfera, która się wytworzyła była niezwykle miła ale również swobodna i dająca obu stronom satysfakcję!
 - Żal było się rozchodzić, bo zamiast sztywnego spotkania usiedliśmy jak w kawiarence: przy kawie i ciastku i już po chwili wytworzyła się ciepła atmosfera. Kolejni autorzy w swoich różnorodnych utworach rozganiali nudę! Żal było się rozstać - komentowali uczniowie I LO w Limanowej.

Wieczorem odbyło się kolejne spotkanie. Tym razem w murach Gminnej Biblioteki w Starej Wsi poeci spotkali się z tymi, dla których słowo ma wartość. Pomimo licznych obowiązków pojawił się tam wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut i jak sam stwierdził na koniec, odpoczął po ciężkim, obfitującym w różne zdarzenia (stan powodziowy) dniu. 

Różnorodność form literackich i tutaj sprawiła, że czas minął błyskawicznie zwłaszcza, że pięknie przerywali go uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im Grażyny Bacewicz w Limanowej.

O wysokim poziomie muzycznym świadczył fakt bisów, o które domagała się publiczność od młodych wykonawców. Dzieci do tego występu zostały przygotowane przez Justynę Trzupek i Sławomira Szymochę.  Dyrektor biblioteki w Starej Wsi Jacenty Musiał gościł poetów już po raz drugi, bowiem kilka lat temu podobne spotkanie odbyło się właśnie tam i było równie udane. Do tego spotkania dołączyli kolejni limanowianie z pasją pisania: Marian Wójtowicz, Tomasz Bulanda, Justyna Górkowska, Maria Pająk i Aleksander Majerski.

Dzień  poetów zakończył się wspólnym ogniskiem w Ośrodku ‘Pod Ostrą” gdzie dzięki uprzejmości władz Gminy Limanowa, artyści mogli przenocować, aby w sobotę wyruszyć na wycieczkę po najciekawszych widokowo miejscach gminy. Pogoda dopisała i pejzaż ziemi limanowskiej stał się znowu inspiracją dla twórców.

Sponsorami Poetyckich Ogrodów 2019 byli: Gmina Limanowa oraz Bank Spółdzielczy w Limanowej.

 

Opracował: Marek Dudek

Tagi: ,