,,Wyprzedzić smutek" - w narracji Księdza Jana Klimka

  

Prawdziwe tłumy ściągnęły do Gminnej Biblioteki Publicznej w Męcinie w czwartkowe popołudnie, 9 maja, na wykład Księdza doktora Jana Klimka: ,,Wyprzedzić smutek – przeciwdziałanie depresji”. Prelekcja była zorganizowana przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Limanowej w ramach trwającego Tygodnia Bibliotek. Spotkanie otworzył dyrektor GBP w Starej Wsi – Jacenty Musiał, który podkreślił ogromne znaczenie tego typu spotkań. Na wstępie, Ryszard Jabłoński, lokalny poeta przeczytał swój wiersz nt. ludzkiego życia, który specjalnie ułożył na spotkanie.

Ksiądz Klimek - Doktor Teologii i pracownik Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w Katedrze Pastoralnej Szczegółowej, od ponad 10 lat pracuje jako kapelan w Szpitalu w przy Szpitalu im. dr. Józefa Babińskiego Krakówie-Kobierzynie. Kapłan opowiadał o głównych zaburzeniach psychicznych i o warunkach, tej niezwykle trudnej, ale i wyjątkowej posługi.

Sama nazwa Kobierzyn, jest już w mentalności ludzkiej źle odbierana. Świadczy o tym chociażby fakt, że sąsiednia parafia zmieniła swoją nazwę. To nie jest już parafia Matki Boskiej Królowej Polski w Kobierzynie, tylko parafia Matki Boskiej Królowej Polski na Nowym Ruczaju – mówił kapłan.

Pamiętam słowa, które wypowiedział w 1971 roku kardynał Wojtyła, kiedy wizytował szpital. Powiedział: to miejsce jest sanktuarium cierpienia. Bardzo szybko przekonałem się, że to prawda. Posługuję ludziom, którzy niosą krzyż wielkiego, podwójnego cierpienia. Po pierwsze tego cierpienia do końca nie rozumieją, nie potrafią sobie z nim poradzić, a po drugie nie są rozumiani przez ludzi zdrowych. Czy w dzisiejszym świecie, w Kościele są ludzie trędowaci? Tak. Ludzie chorzy psychicznie są współczesnymi trędowatymi – podkreślał prelegent.

Jak zaznaczył ksiądz Jan, wśród pacjentów jest wielka potrzeba kontaktu z kapłanem. Wielu pyta: znajdziesz dla mnie czas? Dlaczego cię wczoraj nie było?

- Ten chory człowiek nie rozumie siebie, otoczenia, ale mnie jako księdza poznaje, wie, że przychodzę z Najświętszym Sakramentem, ze spowiedzią św. Zdumiewające jest to, jak ludzie, którzy na co dzień mówią bez sensu, gdy zaczynają się spowiadać, mówią logicznie i jak te spowiedzi są głębokie. Dla całych pokoleń księży takie miejsca, jak Kobierzyn, to są miejsca zesłania. Tak to się utarło. Mam nadzieję, że zmieni się w to w Kobierzynie i we wszystkich polskich szpitalach. Praca tutaj nie jest zesłaniem, tylko wyzwaniem – podsumował kapłan, który decyzję o pracy w tamtejszym szpitalu podjął dobrowolnie.

Wykład ubogacony był prezentacją multimedialną.

Na zakończenie  głos zabrała Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej, Dorota Musiał. W swoim wystąpieniu podkreśliła potrzebę aktywizacji osób 50+ i zwiększenie ich roli w społeczeństwie. Następnie kilka słów powiedział Wójt Gminy Limanowa, Jan Skrzekut. Wójt dziękując prelegentowi za wykład zwrócił uwagę na wiarę w życiu człowieka, która niejednokrotnie jest największą siłą w życiu człowieka, zwłaszcza w chorobie.

A już dzisiaj kolejne spotkanie, tym razem w bibliotece w Rupniowie. Zapraszamy wszystkich na godzinę 17.00 na wykład Anny Czyżyckiej z Akademii Umiejętności POZA SCHEMATEM pt.: ,,Jak wspomóc pamięć?". Zapraszamy do śledzenia naszej strony na bieżąco.

Zadanie dofinansowane jest ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego w ramach projektu ,,Rozwijanie form wsparcia i pomocy na rzecz osób starszych 50 +

Tagi: ,