BP JEŻ DO KAPŁANÓW: NIE WOLNO NAM STRACIĆ RADOŚCI Z KAPŁAŃSTWA

 

Bp Jeż do kapłanów: nie wolno nam stracić radości z kapłaństwa [FILM, ZDJĘCIA]fot. ks.Marian Kostrzewa
 

Pomimo nawet najtrudniejszych czasów i najczarniejszego scenariusza przyszłości, nie wolno nam stracić radości z kapłaństwa, które jest darem i tajemnicą przekraczającą wszelkie nasze wyobrażenia – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy Krzyżma Świętego. Koncelebrowało ją w tarnowskiej katedrze prawie 250 duchownych z całej diecezji.

Bóg czyniąc nas kapłanami chce nas przez to kapłaństwo uszczęśliwić  - mówił w homilii bp Jeż.

 - W obiegowych opiniach przeważa przekonanie, że księża nie mogą być szczęśliwi, ponieważ żyją w celibacie, więc ich życie albo jest naznaczone krzyżem wyrzeczeń, albo pełne hipokryzji. Księża czują się tym szczęśliwsi, im głębsza jest ich wiara, im bardziej osobisty stosunek do Jezusa Chrystusa, im bardziej pielęgnują swoje powołanie, im bardziej służą wiernym – dodał.

Nie możemy się tylko zatrzymać na drodze ewangelizacji, nie możemy się zniechęcać przeciwnościami –  mówił Pasterz Kościoła tarnowskiego. Biskup wskazywał kapłanom, że niezwykle ważne jest budowanie bliskich relacji z wiernymi, opartych na życzliwości, zaufaniu i wysokiej kulturze.

 - Wierni intuicyjne wyczuwają serce „dobrego pasterza” i lgną do niego. Wyczuwają promieniowanie jego duchowego ojcostwa, którego tym bardziej potrzebują, im bardziej świat wokół nich zionie zimnem braku relacji międzyludzkich. Dlatego tak istotne w naszym duszpasterstwie jest budowanie w naszych wspólnotach parafialnych autentycznych relacji między duszpasterzami i parafianami, a także między samymi wiernymi świeckimi – powiedział.

Bp Andrzej Jeż podziękował diecezjalnej Akcji Katolickiej za inicjatywę solidarności z kapłanami diecezji tarnowskiej, w obliczu prób zdyskredytowania kapłaństwa na kanwie przestępstw seksualnych, popełnionych przez niektórych duchownych wobec nieletnich. - Jesteśmy bardzo wdzięczni za tę inicjatywę, która jest przejawem rzeczywistej więzi wiernych świeckich z kapłanami, a także wymownym znakiem tego, że jako wspólnota Kościoła – duszpasterze i wierni świeccy – czujemy się za siebie nawzajem odpowiedzialni – mówił podczas homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Członkowie AK rozpoczynają w Wielki Czwartek modlitwę za wszystkich kapłanów diecezji i diakonów.

źródło: Diecezja Tarnowska

Tagi: ,