„Limanowianie znani i nieznani” - spotkanie z prof. dr hab. Michałem Śliwą

 Ruszył cykl spotkań w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi pt. ,,Limanowianie znani i nieznani”. Na pierwszy ogień poszedł prof. dr hab. Michał Śliwa, politolog i historyk rodem ze Starej Wsi.

Na piątkowe spotkanie z profesorem przybyli licznie mieszkańcy Starej Wsi i nie tylko. Nazwisko profesora ściągnęło prawdziwe tłumy, tak, że cała sala wypełniła się po brzegi. Nie zabrakło jego byłych uczniów i wychowanków. W spotkaniu wzięli udział także: Wójt Gminy Limanowa – Jan Skrzekut, sekretarz – Marek Ziaja, radni Adam Ryś i Zdzisław Kądziołka, Anna Mruk - Dyrektor I LO im. Wł. Orkana w Limanowej, Halina Mąka - Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi, Marek Twaróg - Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi  oraz  nauczyciele. Spotkanie otworzył dyrektor biblioteki Jacenty Musiał, który zaznaczył, że z Ziemi Limanowskiej wyszło wiele wybitnych postaci, a rozpoczęty cykl spotkań autorskich ,,Limanowianie znani i nieznani” ma właśnie na celu przybliżenie ich osoby i dorobku mieszkańcom.

,,Obyś cudze dzieci uczył” – zaczął żartobliwie swoje wystąpienie profesor od znanego ludowego porzekadła i podkreślił, że dla niego, na przekór temu powiedzeniu, praca nauczyciela i wykładowcy była prawdziwym powołaniem, pasją i przygodą.

Opowieść profesora Michała Śliwy była swoistą sentymentalną podróżą w czasie. Historyk zabrał zebranych do Starej Wsi z lat powojennych, do okresu, który pamiętają już tylko najstarsi mieszkańcy Starej Wsi. Do sentymentalnych historii z okresu dzieciństwa i młodości wykładowcy przyłączyli się także przybyli na spotkanie starsi słuchacze, którzy również chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami. Następnie wykładowca omówił swój dorobek naukowy. Szczegółowy zaprezentował napisane przez siebie książki, m.in.: „Demokracja Polska. Idee - Ludzie – Dzieje”; „Demokracja  i Parlamentaryzm w Polskiej Refleksji Politycznej w XX wieku. Studia i Szkice”; „Polska Myśl Polityczna w I Połowie XX wieku”; „Zygmunt Żuławski: Zarys Biografii”. Wystąpienie profesora okraszone było ciekawymi i komicznymi anegdotami, których w czasie jego pracy nie brakowało. Prelegent wspomniał także o ciekawych  spotkaniach i rozmowach z politykami, byłymi prezydentami RP oraz Ojcem św. Janem Pawłem II. Po wystąpieniu gościa długo jeszcze toczyła się rozmowa, a wspomnieniom zdawało się nie mieć końca.

Prof. dr hab. Michał Śliwa  urodził się 8 stycznia 1946  r. w Starej Wsi k/Limanowej). W 1970 ukończył studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie i podjął pracę na tej uczelni na stanowisku asystenta. W 1976 obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w sześć lat później również się habilitował. W 1989 uzyskał tytuł profesorski. W latach 1984-1990 był prodziekanem Wydziału Humanistycznego WSP, w latach 1996-1999 prorektorem  i następnie rektorem (1999-2005). W 2008 po raz drugi objął funkcję rektora krakowskiej uczelni, przemianowanej na Uniwersytet Pedagogiczny. Kierował także Katedrą Doktryn Politycznych w Instytucie Politologii UP. Specjalizuje się  w historii idei i doktryn politycznych.

 

Tagi: ,