Posiedzenie Rady Wojewódzkiej NSZZ Solidarność RI

 W dniu 14 stycznia 2019 r. w  Urzędzie Powiatowym w Limanowej odbyło się spotkanie Rady Wojewódzkiej NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. Poruszane sprawy dotyczyły aktualnych problemów dotykających rolników w Polsce a zwłaszcza w Małopolsce. Pierwszym z nich są restrykcyjne przepisy dotyczące hodowli świń w małych gospodarstwach. Głos rolników jest taki że  działania polskiego rządu całkowicie wykończą drobną hodowlę prowadzoną od pokoleń w małych gospodarstwach. Do tej pory małe gospodarstwa nie były siedliskiem choroby świńskiej grypy a obciążanie ich restrykcyjnymi przepisami sanitarnymi  ta jak duże fermy ekonomicznie jest jest  to niewykonywalne.

Kolejnym tematem to kwestia dopłat bezpośrednich które to w lepszym stopniu powinny wspomagać rolników w małych gospodarstwach

W ogólnej dyskusji poruszono tez temat produkcji zdrowej żywności oraz sposobu jej dystrybucji. Na dzień dzisiejszy rolnicy małopolski produkują w niewielkich gospodarstwach zdrowa żywność jednak nie trafia ona do szerszego grona odbiorców ze względów organizacyjnych.

 

Stefan Hutek

Tagi: ,