Odpust Partyzancki w Szczawie

 Widok na plac z pomnikiem

Tegoroczny Odpust Partyzancki połączony był z Powiatowymi Uroczystościami Obchodów 100 lecia Odzyskania Niepodległości i odbywał się w dniach 18 – 19 sierpnia w Szczawie. Główne uroczystości miały miejsce w niedzielę 19 sierpnia, wzięli w nich udział posłowie, przedstawiciele władz samorządowych wojewódzkich, powiatowych i gminnych, a także służb mundurowych, instytucji,  partyzanci oraz mieszkańcy i goście.

W godzinach porannych przy dźwiękach „Marszu I Brygady” w wykonaniu Orkiestry OSP w Szczawie na placu przy pomniku ofiar w Szczawie zaczęły formować się delegacje i poczty sztandarowe. Po przedstawieniu historii odpustu partyzanckiego, uczestnicy wydarzenia odśpiewali Hymn Państwowy.

– Pamięć o historii jest częścią nas.  To ona buduje i kształtuje naszą narodową tożsamość. Twórzmy nasz wspólny świat, wzajemnego zrozumienia, poznania i przyjaźni, bo to do nas, należy obowiązek myślenia o przyszłości. Dzisiejsza uroczystość, jest jednym z działań, dzięki któremu chcemy pokazywać i przekazywać – te jakże ważne wartości młodemu pokoleniu! – zwrócił się do zebranych Starosta Limanowski Jan Puchała, a następnie podziękował wszystkim uczestnikom Odpustu Partyzanckiego za udział – Swoją obecnością, dajecie świadectwo, że słowa wyszywane na sztandarach Bóg, Honor, Ojczyzna pozostają nadal żywe i aktualne – dodał.

Żywą lekcją historii, dla uczestników Odpustu było wystąpienie ostatniego z żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK płk Kazimierza Przymusińskiego pseudonim „Jastrząb”, który przywitał wszystkich oraz przybliżył czas walk partyzanckich podczas II wojny światowej – Okupant, z którym walczyliśmy myślał, że Polaków można ujarzmić, a my do końca walczyliśmy i nie daliśmy się ujarzmić! Jeżeli żołnierze polski byli tak silni i odparli ataki nieprzyjaciół to naród, który ma takich ludzi nie może martwić się o przyszłość. Dlatego dziękuje Panu Staroście Janowi Puchale za zaproszenie i organizacje tej pięknej uroczystości. Cieszy mnie dzisiejszy widok oddziałów, grup rekonstrukcyjnych i młodzieży – bo naszą przyszłością jest młodzież! – mówił płk Przymusiński.

Pułkownik podczas przemówienia

Po przemówieniach zaproszonych gości mł. chor. Piotr Górszczyk funkcjonariusz Straży Granicznej odczytał Apel Pamięci, a po nim delegacje złożyły wiązanki przy pomniku przed pomnikiem ofiar. Wśród składających kwiaty byli m.in. Poseł na Sejm RP  – Wiesław Janczyk, Posłanka na Sejm RP  – Anna Paluch, Senator RP –Jan Hamerski, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego – Grzegorz Biedroń, Starosta Limanowski Jan Puchała, Wicestarosta Limanowski Mieczysław Uryga, Wiceprzewodniczący Rady Franciszek Dziedzina, Członkowie Zarządu Powiatu Limanowskiego – Agata Zięba,Radni Powiatu Limanowskiego, Wójt Gminy Kamienica – Władysław Sadowski, radni oraz sołtysi Gminy Kamienica, przedstawiciele samorządów lokalnych z terenu Powiatu Limanowskiego, Z- ca Komendanta Powiatowego Policji w Limanowej – mł. insp. Krzysztof Chochliński, Z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej – bryg. Tomasz Pawlik, członkowie Związku Strzeleckiego Strzelec o. Limanowa, – na czele z insp. Stanisławem Dębskim, kompania reprezentacyjna Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, przedstawiciele 5 Batalionu Dowodzenia z Krakowa, Dowódca 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich – 21 Brygada Strzelców Podhalańskich płk Rafał Iwanek, płk pil. Krystian Lebda – 8 Baza Lotnictwa Transportowego Kraków  oraz przedstawiciele środowisk wojskowych, instytucji i zakładów pracy.

Kolejnym punktem uroczystości była polowa Msza Święta w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 1 PSP AK, której przewodniczył oraz kazanie wygłosił Biskup Pomocniczy Diecezji Tarnowskiej ks. Bp Stanisław Salaterski.

Po zakończeniu mszy wszyscy mogli posilić się tradycyjną, partyzancką grochówką, zwiedzić muzeum 1 PSP AK, w którym odbyła się również promocja publikacji o mjr. pil. Antonim Tomiczku, autorstwa  prof. nadzw. dr hab. Julia Dziwoki. Mieszkańcy i goście chętnie odwiedzali wystawę pt. „Ojcowie Niepodległości” przygotowaną przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, opisująca 6 postaci „ojców” niepodległości, która znajdowała się na placu przed muzeum. Z dużym zainteresowaniem uczestnicy Odpustu przyglądali się także wyposażeniu i uzbrojeniu żołnierza 1 PSP AK, które prezentowali członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1PSP AK. Dodatkowo w pijalni wód mineralnych można było zwiedzić wystawę pt. „ Antoni Gryzina-Lasek – Polska żyje i żyć będzie”, poświęcona legioniście, lekarzowi i odkrywcy wód mineralnych w Szczawie.

Zapraszamy również do FOTOGALERII, gdzie będziecie mogli zobaczyć przebieg uroczystości.

                                                                                        źródło: Powiat Limanowski

Tagi: ,