Letnie Spotkania z Folklorem – Limanowa 2018

Limanowski Dom Kultury zaprasza 5 sierpnia oraz 2 września 2018 do parku miejskiego w Limanowej na Letnie Spotkania z Folklorem.
W ramach spotkań na scenie w parku zaprezentowane zostanie między innymi dziedzictwo muzyczne regionu, będzie można nauczyć się tradycyjnych tańców, obejrzeć film. Na realizacje wydarzenia Limanowski Dom Kultury otrzymał wsparcie z  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszt zadania to ponad 22 000 z czego aż 18 000 (78.82 %)  to dofinansowanie.

Letnie spotkania z folklorem mają na celu utrzymanie tożsamości lokalnej i regionalnej oraz utrwalenie jej dla obecnych i przyszłych pokoleń. W trakcie wydarzenia zostaną pokazane najcenniejsze i autentyczne wartości kultury regionu wyrażone w muzyce, tańcach, gwarze oraz obrzędach i zwyczajach ludowych.

Dwa spotkania  5 sierpnia i 2 września, realizowane będą w parku miejskim - jedynym w mieście miejscu ze sceną bez barier architektonicznych.  Każde spotkanie przybliży publiczności różne oblicza folkloru. W sierpniu zobaczymy i posłuchamy zespołów i śpiewaków dziecięcych i młodzieżowych, we wrześniu zespołów dorosłych.

W trakcie każdego ze spotkań pod okiem instruktora w ramach warsztatów tanecznych nauczyć się będzie można wybranych najpopularniejszych tańców regionalnych w metrum 2/4 na przykład polki: „ciętej”, „raśki”, „z nogi”, „suwanej”, „sowlinianki”, „na jedną nogę”, oraz tańców obrazujących codzienne zajęcia mieszkańców tych terenów: „kowala”, „szewca”, „krzyżaka” czy „kosiorza”. W strefie zespołów każdy będzie mógł uzyskać informacje na temat stroju, instrumentów, tańców, specyfiki pracy poszczególnych zespołów regionalnych jak i atrakcji turystycznych regionu, który reprezentują.

Cały cykl zakończy projekcja filmu pt. „Tańce, stroje i instrumenty pasterskie regionu lachowsko-orawskiego” który powstał w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Film był realizowany w okolicach Dobrej, Szczyrzyca, Limanowej, Przyszowej oraz Žaškova, Zubereca, Suchej Hory , Orawskiej Polhory i prezentuje tradycyjne tańce, stroje i muzykę pasterską poszczególnych regionów.

Wydarzeniom dodatkowo towarzyszyć będzie prezentacja produktów regionalnych oraz rękodzieła  twórców z tego obszaru.

Program wydarzania w dniu 05 sierpnia 2018, od godziny 15:00 :
•    występ Grupy Dziecięcej Zespołu Regionalnego "Limanowianie"
•    występ Zespołu Regionalnego "Mali Szczyrzycanie"
•    występ Kapeli Młodzieżowej Zespołu Regionalnego "Limanowianie"
•    występ Młodzieżowej Grupy Śpiewaczej Zespołu Regionalnego "Limanowianie"
•    występ Grupy Dziecięcej Zespołu Regionalnego "Dolina Słomki"

Ponadto wydarzeniu będą towarzyszyć:
•    warsztaty taneczne poprowadzone przez instruktorów z zespołów regionalnych,
•    stoiska regionalne, rękodzielnicze i kulinarne KGW,
•    na terenie wydarzenia będzie dostępna mała gastronomia,

Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali również bezpłatne animacje oraz „dmuchańce”.

Letnie spotkania z Folklorem "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury".

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawuje Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda.

Patronat Medialny nad wydarzeniem objęło Radio RDN Nowy Sącz.

WSTĘP WOLNY!
Źródło:Limanowski Dom Kultury

Tagi: ,