Zakończyły się jubileuszowe XV Ogrody Poetyckie.

 Zakończyły się jubileuszowe XV Ogrody Poetyckie. Ta coroczna artystyczna impreza skupia poetów z całej Polski, którzy na kilka dni zjeżdżają dna Ziemię Limanowską.Tym razem na zaproszenie Marka Stępnia i Marka Dudka przyjechało 20 poetów, którzy w piątkowy poranek spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobrej. To właśnie tam czytali różnorodne utwory literackie a niektóre z nich nawet śpiewali.  Lam Quang My – jeden z zaproszonych gości- rozbawiał dobrzańską młodzież i grono pedagogiczne swym niezwykłym śpiewem i poczuciem humoru. Nie zabrakło również tekstów satyrycznych w  wykonaniu Andrzeja Dębkowskiego i Leszka Kaszkura oraz pięknych nastrojowych i lirycznych wierszy

Z kolei młodzież szkolna przedstawiła Gościom swój program artystyczny, który był przerywnikiem w trakcie czytania utworów. I tak w dwugodzinnym spotkaniu uczniowie odbyli niezwykłą podróż przez świat teatru, prozy, poezji, muzyki i filozofii. Dwóch z zaproszonych gości to akademiccy wykładowcy tej dziedziny: prof. Ignacy Stanisław Fiut  / AGH Kraków/ oraz prof. Kazimierz Świegocki wykładowca w warszawskich i łódzkich uczelniach. Nie zabrakło również akcentu lokalnego młodszego pokolenia. Pośród zaproszonych gości swoje wiersze czytała Kasia Raczek – licealistka z Limanowej, która ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy poza granicami kraju. Wtórowała jej Marcelina Koncewicz z Tęgoborzy.

Poeci zachwyceni byli przemiłym przyjęciem przez panią Dyrektor Grażynę Nika oraz ciekawym programem artystycznym oraz staropolską gościnnością. Na koniec, pozostało więc wykonanie wspólnego zdjęcia, aby tak przemiłe spotkanie utrwalić od ucieczki w świecie szybkiego życia, które nas otacza.

Kolejnym punktem spotkania była wizyta na przełęczy Rydza Śmigłego oraz spacery w stronę Łopienia i okolicznych lasów. Taka bliskość przyrody sprzyja rozmowom, planom i szukaniu natchnienia. Bez tego bowiem elementu trudno mówić o udanych utworach.

Wieczorem zaproszeni Goście ponownie spotkali się, aby czytać swoje utwory. Nie zabrakło przedstawicieli  Związku Literatów Polskich w osobie Mirosława J Gontarskiego i wspomnianego już Andrzeja Dębkowskiego. Nie zabrakło również kolejnych lokalnych akcentów: swoje wiersze czytali  Maria Pająk oraz Marian Wójtowicz a także mieszkająca w rabie Wyżnej Joanna Słoodyczka.

Jak co roku organizatorzy wydali okolicznościowy Almanach zawierający wiersze wszystkich zaproszonych Gości.

W sobotniej pięknej pogodzie Poeci podziwiali kolejne przepiękne miejsca widokowe i sycili się pejzażami z okolic Miejskiej Góry, Wysokiego i innych urokliwych miejsc Beskidu Wyspowego.

Sponsorem Ogrodów byli: Bank Spółdzielczy w Limanowej oraz Gmina Limanowa.

Tagi: ,