Szkolenie dla pszczelarzy z terenu Ziemi Limanowskiej.

 Częste anomalia pogodowe, wiosenne przymrozki w pełni kwitnących sadach, duże wahania temperatur i długie okresy deszczowe to wszystko sprawia , że piękna sztuka pszczelarstwa, staje się coraz bardziej wymagająca!

- Stąd też konieczność corocznych szkoleń, śledzenia nowych trendów, zapoznania się z ofertą nowych rozwiązań i nowych leków dla pszczół – mówi prezes limanowskich pszczelarzy Władysław Kaczmarczyk. Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Krakowie zapewnia fachowych prelegentów ze znakomicie dobranymi i aktualnymi  tematami. Dodatkowo w trakcie szkolenia można było uzupełnić sprzęt o zakup akcesoriów potrzebnych do obsługi rodzin pszczelich – dodaje prezes.

Pierwszy wykład wygłosił lekarz weterynarii Piotr  Kuś. Jako praktykujący pszczelarz opierał się na swoich doświadczeniach z pasieki oraz aktualnych tendencjach i prawnej stronie walki z chorobami pszczół.

Podczas prelekcji opowiadał jak rozpoznać i radzić sobie z licznymi chorobami , które dziesiątkują pasieki. Zgnilec amerykański, zgnilec europejski, nosemoza czy warroza  to wróg pszczelarzy i pszczół, który spędza sen z powiek właścicielom pasiek.

W trakcie szkolenia uczestnicy zadawali liczne pytania dotyczące szczegółów postępowań,  zarówno  w procedurach likwidacji zarażonych rodzin jak również w leczeniu tych rodzin, które nie wymagają utylizacji.

Druga część szkolenia poprowadzona była przez pana inżyniera Jerzego Żwirskiego i dotyczyła przygotowania pszczół do pozyskiwania pożytków wiosennych i letnich. Ten wykład był równie ciekawy i bardzo praktyczny- podkreślali uczestnicy spotkania - bo przecież o taką praktykę chodzi . Jak radzić sobie z narastającą falą chorób , które dodatkowo pogłębiane są przez ogromną chemizację rolnictwa ale również poprzez niewiedzę młodych pszczelarzy, którym trudno przyznać się do błędów i porażki.

Szkolenie realizowane było ze środków z budżetu państwa i Komisji Europejskiej.

Koło Pszczelarzy w Limanowej jest organizacją otwartą i zaprasza wszystkich chętnych na comiesięczne spotkania, które odbywają się w budynku Banku Spółdzielczego w Limanowej  zazwyczaj w pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 9. 00. W miesiącu kwietniu wyjątkowo w trzecią niedzielę ze względu na Święta Wielkanocne. 

Tagi: ,