Biało – czerwona statuetka dla „CONSONANSU”.

 12 listopada b.r. W Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbył się Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej pod hasłem „Śpiewam mojej ojczyżnie”.  Honorowy patronat nad całym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Pan Andrzej Duda. Współorganizatorami byli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akcja Katolicka w Polsce, Zamek Królewski w Warszawie i PGNiG. Wystąpili w nim Przedstawiciele 12 województw oraz Diecezji, zdobywcy tytułu Laureata, którzy otrzymali rekomendacje na Koncert Ogólnopolski. Małopolskę oraz Diecezję Tarnowską reprezentował zespół instrumentalno – wokalny  „CONSONANS” działający na co dzień w limanowskim „Ekonomie” czyli Zespole Szkół Nr1 im. J. Piłsudskiego.

     Wykonawcy Koncertu wraz z opiekunami zgromadzili się o godz. 11.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Przywitał ich proboszcz katedry ks. Prałat Bogdan Bartołd, po czym uroczystą Mszę św.  W intencji Ojczyzny odprawił  J.E. ks. Bp Mirosław Milewski w asyście m.in. ks. Stanisława Wojcieszaka z Limanowej. W wygłoszonej homilii ks. Bp Milewski wielokrotnie podkreślał znaczenie śpiewu zarówno w liturgii jak i życiu codziennym – śpiew i muzyka jednoczy ludzi.

     O godz. 13.00 w historycznej Sali Koncertowej, wypełnionej licznie zgromadzoną publicznością rozpoczął się Koncert. Z jednej ze ścian tej Sali wszystkim wykonawcom przypatrywał i przysłuchiwał się uwieczniony na pięknym obrazie sam król Stanisław August Poniatowski. Całość prowadziła znana z radia i telewizji dziennikarka p. Joanna Ładzińska – Molak.  „Consonans” wystąpił jako drugi spośród 15 uczestników (solistów, zespołów wokalno-instrumentalnych i chórów z całej Polski). Wykonał dwa wybrane przez organizatorów utwory: „Duszo, słowiańska duszo” (sł. K. Wojtyła, muz. R. Lipko, aranżacja własna zespołu)  oraz „Mury” ( sł. i muz. J. Kaczmarski, aranżacja zespołu). Wykonanie młodych limanowskich artystów wywołało wśród zgromadzonych duże, wzruszające wrażenie. Publiczność nie szczędziła  wielu gromkich braw, a później w kuluarach licznych słów uznania i podziwu. Zespół otrzymał piękną biało-czerwoną statuetkę, dyplom i drobne prezenty.  „Consonans” wystąpił w składzie: Marcelina Dudek, Radosław Szewczyk, Piotr Młynarczyk, Małgorzata Król, Katarzyna Stach, Bartosz Matyasik, Wojciech Brewczyński, Karolina Smaga, Dominik Raczek, Maciej Śmierciak, Monika Węgrzyn i Oliwia Pietrzak. Przygotowany został przez swego opiekuna – nauczyciela muzyki i wiedzy o kulturze – Leszka Mordarskiego.

Występ przed wymagającą warszawską publicznością oraz wieloma zaproszonymi gośćmi z całego kraju stanowił dla uczniów „Ekonoma” ogromne przeżycie.Wspaniała atmosfera i doniosłość wydarzenia spowodowały, że trema szybko minęła, a Koncert w stolicy stał się niezapomnianym wydarzeniem. Była to również zauważalna promocja Małopolski, Diecezji Tarnowskiej, a przede wszystkim Naszej Małej Ojczyzny – Ziemi Limanowskiej.

 Po Koncercie młodzież  miała  okazję  zwiedzić  m.in. Muzeum Płk Kuklińskiego, odbyć spacer po Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu oraz okolicach  Stadionu Narodowego W powrotnej drodze do domu  przejazdem odwiedziliśmy okolicę  wokół Świątyni Opatrzności Narodowej.

O stronę duchową wyjazdu zadbał ks. Stanisław Wojcieszak, który również okazał się wspaniałym przewodnikiem, a zdjęcia pamiątkowe były dziełem Pana Walentego Rusina i Karoliny Dudek.

 

Tagi: Consonans,