Nowy Sącz ma najnowocześniejszy ośrodek medyczny w Polsce! INTERCARD czeka na pacjentów

 Pół miliona osób z regionu Nowego Sącza, powiatu nowosądeckiego, gorlickiego i limanowskiego może liczyć na kompleksową opiekę kardiologiczną. 19 października br. oficjalnie otwarto Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii w Nowym Sączu INTERCARD z dzienną rehabilitacją, nowoczesną diagnostyką, leczeniem interwencyjnym i zabiegowym oraz farmakologicznym. To najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce! Centrum ma podpisane kontrakt z NFZ. W uroczystościach otwarcia udział wziął Jan Puchała Starosta Limanowski.

- Otwarcie tego ośrodka to wielka chwila dla sądeczan. Mamy w tej chwili dwa ośrodki, stary ośrodek jest przy ulicy Młyńskiej 5, gdzie na 14 łóżkach przyjmujemy ok. 150 pacjentów miesięcznie. Mamy tam bardzo dużą rotację pacjentów. Dzięki temu, że powstał nowoczesny, piękny ośrodek, będziemy mogli zwiększyć ilość pacjentów do 300. Tam zapewnimy im fachowe leczenie - mówi Renata Korpak - Wysocka, ordynator oddziału Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii w Nowym Sączu. - Stary ośrodek był głównie ośrodkiem zabiegowym, od początku był nastawiony na leczenie chorób wieńcowych, głównie zawałów. W nowym ośrodku mamy oddział zachowawczy, więc możemy leczyć także inne schorzenia serca: niewydolność, wady, arytmię. Chcemy zapewnić kompleksową opiekę pacjentom po zawałach serca, rehabilitację dzienną, pomoc dietetyka, psychologa. Zawał łapie nagle, we śnie, w pracy. Pacjenci nie wiedzą, co robić. Tutaj chcemy ich tego nauczyć, to jest bardzo ważne. Dzięki naszym zabiegom śmiertelność osób po przebytych chorobach wieńcowych znacznie spadła - dodaje.

Z danych statystycznych wynika, że w naszym regionie ok. 500 tysięcy osób jest zagrożonych chorobami serca i naczyń. Od 10 lat w Nowym Sączu funkcjonuje Oddział Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii w Nowym Sączu Intercard (ul. Młyńska 5). Powstał z założeniem leczenia ostrych stanów wieńcowych i dbałości o tzw. złotą godzinę.

- Celem lekarzy było, aby pacjent z zawałem jak najszybciej trafiał do ośrodka na stół zabiegowy, aby uratować mu życie oraz zniwelować uszkodzenia serca - tłumaczy prof. Dariusz Dudek, wybitny kardiolog i konsultant medyczny ośrodka w Nowym Sączu. - Taki chory musi mieć jak najszybciej podane leki rozpuszczające zakrzep, przetkane naczynie i założone stenty, by utrzymać drożność tego naczynia i, by jak najmniejszy obszar mięśnia sercowego uległ uszkodzeniu. Dzięki temu nie tylko ratujemy choremu życie, ale też zapobiegamy trwałemu inwalidztwu pacjenta. Działając w Zarządzie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Kardiologii Zabiegowej, gwarantuję, że ten obiekt jest najnowocześniejszy w Polsce. To nowoczesna szkoła serca, skrojony na miarę obiekt, który będzie służył półmilionowej populacji miasta Nowy Sącz, powiatu sądeckiego, limanowskiego i gorlickiego. To obiekt, w którym jest sala operacyjna, oddział szpitalny, przychodnia, rehabilitacja dzienna. Mogą tu również przyjeżdżać karetki pogotowia. Obiekt zapewnia kompleksową opiekę, wszystko, czego potrzebuje pacjent z chorobami serca - mówi profesor Dariusz Dudek, lekarz kardiolog, konsultant medyczny ośrodka w Nowym Sączu.

- To jest ośrodek, na który ten region czekał bardzo długo. Siedem lat prowadziliśmy rozmowy z dyrektorem szpitala odnośnie rozszerzenia miejsca, w którym prowadzona jest działalność kardiologiczna. Zdecydowaliśmy o wybudowaniu takiego budynku. Ma on 2,5 tys. metrów kwadratowych i 5o łóżek. To praktycznie trzykrotnie zwiększenie naszych możliwości hospitalizacyjnych - tłumaczy Marcin Pasternak, Prezes spółki Intercard.

Na parterze budynku są poradnie kardiologiczne oraz rehabilitacja, a na pierwszym piętrze - oddział łóżkowy. Na trzecim piętrze jest sala do innowacyjnych zabiegów hybrydowych.

W spotkaniu udział wzięli m.in. sądeccy parlamentarzyści: Andrzej Czerwiński, Jan Duda i Józef Leśniak, a także Urszula Nowogórska Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, Grzegorz Biedroń Radny Województwa Małopolskiego, Jan Puchała starosta limanowski, Marek Pławiak starosta nowosądecki, Karol Górski starosta gorlicki, Ryszard Nowak prezydent Nowego Sącza, Marta Mordarska Dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON, zastępca dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ – Agnieszka Pietraszewska-Macheta, wójtowie i burmistrzowie, przedstawiciele sądeckiego biznesu, a także wybitni profesorowie kardiologii i kardiochirurgii z Małopolski na czele z prof. Jerzym Sadowskim. Poradnię poświęcił kapelan szpitalny ks. Józef Wojnicki. Otwarciu placówki towarzyszyła kapela "Ciupaga".

Autor : oprac. Agnieszka Piwko / żródło: powiat nowosądecki / fot. M. Olszowska
 
Tagi: ,