Limanowskie Spotkanie Rodaków

 Burmistrz Miasta Limanowa ma przyjemność zaprosić do udziału w LIMANOWSKIM SPOTKANIU RODAKÓW, które odbędzie się 31 października 2017 r. o godz. 17.00 w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej przy ul. J. Marka 13.

 

 

 

Jest to spotkanie otwarte, serdeczne i sentymentalne, bez zbędnych wejściówek i biletów. Kierujemy je do naszych rodaków, którzy rozrzuceni są po świecie z nadzieją, że je przyjmą.

 

Spotkanie specjalnie zostało zorganizowane w przeddzień Dnia Wszystkich Świętych, bowiem istnieje duża szansa, na przyjazd Rodaków w tym czasie do Limanowej.

Zamysłem organizatora jest spotkanie się Limanowian - Rodaków, zarówno tych, którzy codzienność spędzają w Limanowej i tych, których los rozrzucił w różne zakątki Polski i za granicę.

 

Mottem spotkania są słowa „Tam dom Twój, gdzie serce Twoje”. Zapraszając na spotkanie wszystkich Limanowian, tych bliskich i dalekich, wyrażamy nadzieję, że serca Rodaków biją mocniej na słowa Limanowa i dom rodzinny.

 

Limanowskie Spotkanie Rodaków, wzbogaci koncert młodej wokalistki Sylwii Zelek, uczestniczki programu telewizyjnego „Bitwa na głosy”  oraz "The Voice of Poland TVP 2.

 

 

 

PROGRAM:

godz. 17.00 powitanie Burmistrza Miasta Limanowa
godz. 17.05 film promocyjny o Limanowej z serii „Z Andrusem po Galicji”
godz. 17.20 koncert „POMYŚL O MNIE”  Sylwia Zelek w repertuarze Anny Jantar i Anny German
godz. 17.50 zwiedzanie wystawy „Świat dawnej apteki” – odtwarzającej wnętrze sali ekspedycyjnej  limanowskiej apteki, należącej od XVIII wieku do wielopokoleniowej rodziny Müllerów – Zubrzyckich – Bączkowskich
godz. 18.15 spotkanie i poczęstunek

 

 

 

Limanowskie Spotkanie Rodaków posiada również fanpageWystarczy tylko kliknąć "lubię to!", żeby być na bieżąco z wszystkimi informacjami. 

Nie zwlekajcie i zróbcie to już teraz - https://www.facebook.com/LimanowskieSpotkanieRodakow/

 

 

 

 

 

"POMYŚL O MNIE" 
koncert Sylwii Zelek w repertuarze Anna German i Anny Jantar

 

Sylwia Zelek

Swoją edukację muzyczną rozpoczęła już w szkole podstawowej. Brała chętny udział w akademiach i przedstawieniach. W czasie nauki w szkole średniej została aktywnym członkiem szkolnego zespołu „Consonans” oraz zespołu „BIG BAND” Echo Podhala działającym przy Limanowskim Domu Kultury. Ukończyła I stopień Szkoły Muzycznej w Limanowej, w klasie gitary klasycznej. W 2016 roku obroniła tytuł magistra i zakończyła edukację na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej - specjalność śpiew estradowy. Obecnie kontynuuje naukę w Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale wokalno- aktorskim, specjalność śpiew solowy. Jest wielbicielką piosenki poetyckiej, piosenki aktorskiej i poezji śpiewanej. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Oświaty za wybitne osiągnięcia muzyczne. Uczestniczka programu telewizyjnego „Bitwa na głosy  oraz "The Voice of Poland TVP 2.

 

Najważniejsze osiągnięcia:

  • II miejsce na III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki – Anna German Warszawa 2016,
  • udział w Międzynarodowym finale II Festiwalu Piosenki -Anna German Moskwa 2015,
  • I miejsce XXII Finału Turnieju Poezji Śpiewanej we Włocławku 2013,
  • wyróżnienie w XL Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” Olsztyn 2013,
  • Grand Prix w XIV Festiwalu „ Scena dla Ciebie ” Kielce 2012,
  • udział w Oratorium ku czci Matki Boskiej Bolesnej, Limanowskiej Pani pt. „Droga do Ciebie” Limanowa 2016.

 

 

 

 

Podczas Limanowskiego Spotkania Rodaków będzie mozliwość zwiedzenia wystawy „Świat dawnej apteki” – odtwarzającej wnętrze sali ekspedycyjnej limanowskiej apteki, należącej od XVIII wieku do wielopokoleniowej rodziny Müllerów – Zubrzyckich – Bączkowskich.

 

 

Wystawa, opracowywana i przygotowywana od marca 2017 roku przez Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej oraz Muzeum w Kieżmarku, została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Celem wystawy jest ochrona oraz popularyzacja dziejów dawnego aptekarstwa, szczególnie w ujęciu regionalnym. W związku z tym koncepcja powstałej wystawy opiera się przede wszystkim na wiernym odtworzeniu wnętrza sali ekspedycyjnej  limanowskiej apteki, należącej od XVIII wieku do wielopokoleniowej rodziny Müllerów – Zubrzyckich – Bączkowskich, oraz uzyskania efektu zatrzymanego w czasie kadru filmowego. Zamierzenie to zrealizowano poprzez rekonstrukcję mebli aptecznych (zawierających między innymi 150 szuflad i 100 tabliczek z łacińskimi nazwami leków) na podstawie analizy archiwalnych zdjęć, a także zachowanych zabytkowych modułów, które pozwoliły na stworzenie układu charakterystycznego dla aptek z początku XX wieku, w szczególności poprzez zrekonstruowanie dwóch receptur – przeszklonych nadstawek na ladzie aptecznej. W celu urzeczywistnienia postulatu uobecniania przeszłości w teraźniejszości zostały stworzone dwa modele postaci historycznych – Klementyny Bączkowskiej (ostatniej właścicielki apteki) oraz nieokreślonego mieszczanina limanowskiego, ubrane i ufryzowane zgodnie z modą  początku XX wieku z najdrobniejszymi detalami, ukazane w naturalnej sytuacji. Na ekspozycji można zobaczyć także wiele oryginalnych zabytków związanych z dziejami farmacji. Wśród licznych szklanych butelek, porcelanowych pojemników, różnej wielkości moździerzy, szkła laboratoryjnego, recept z początku XX wieku, młynków do mieleni korzeni i ziół, książek farmaceutycznych, zdecydowanie wyróżniają się rzadko spotykane zabytki techniki: mikroskop optyczny firmy Reichert z końca XIX wieku, żeliwna prasa do korków w kształcie krokodyla z 2 połowy XIX wieku, waga analityczna z końca XIX wieku, pigulnica służąca do wytwarzania pigułek, lampa naftowa podarowana właścicielowi limanowskiej apteki Antoniemu Müllerowi przez Ignacego Łukasiewicza, mosiężna kasa fiskalna firmy National z 1910 roku zdobiona ażurową ornamentyką roślinną, a także stanowiąca rzadkość w kolekcjach muzealnych prezerwatywa firmy Olla – Gum z 1930 roku.

Swoiste uzupełnienie treści ekspozycji stanowi film dokumentalny zrealizowany w ramach projektu, dotyczący historii farmacji oraz dziejów limanowskich aptekarzy, udostępniony dla zwiedzających w znajdującym się na ekspozycji kiosku multimedialnym.

Dzięki realizacji projektu Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej stało się jedną z niewielu instytucji w Polsce, posiadającą wystawę aptekarską o tak dużym potencjale ekspozycyjnym.

 

 

 zródło:Miasto Limanowa

Tagi: ,