Setna rocznica objawień w Fatimie i diecezjalna modlitwa w Borkach

 

 
Setna rocznica objawień w Fatimie i diecezjalna modlitwa w Borkach
 

W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej - Różańcowej w Borkach k. Szczucina będącym wotum wdzięczności za ocalenie życia Jana Pawła II, odbędą się diecezjalne obchody setnej rocznicy objawień fatimskich. Borki to miejsce związane z Matką Bożą Fatimską i Świętym Janem Pawłem II.

W uroczystość odpustową, 13 maja o godz. 11.00 odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Na to szczególne wydarzenie parafia zaprasza kapłanów i wszystkich czcicieli Matki Bożej Fatimskiej z całej diecezji. Po Mszy odbędzie się procesja różańcowa. 

13 maja 1981 roku odbyła się uroczystość poświęcenia placu pod budowę kościoła parafialnego w Borkach. W tym dniu doszło do zamachu na Jana Pawła II, więc radosna uroczystość w Borkach przemieniła się w gorącą modlitwę błagalną o ocalenie życia Ojca świętego.

To właśnie wtedy, na miejscu budowy w sercu kapłanów zgromadzonych pod przewodnictwem biskupa Jerzego Ablewicza zrodziła się myśl, by budowany kościół był wznoszony jako pomnik - wotum wdzięczności za ocalenie życia Jana Pawła II.

Myśl tę zaaprobował Biskup Tarnowski i poinformował o tym Ojca świętego. Swoją wdzięczność za modlitwy i troskę o jego osobę, Ojciec święty wyraził w 1982 roku, ofiarując dla wznoszonego kościoła parafialnego w Borkach, poświęconą przez siebie figurę Matki Bożej Fatimskiej.

15 maja 1983 r. w uroczystej procesji została wprowadzona do budującego się kościoła, figura Matki Bożej Fatimskiej - osobisty dar Ojca świętego.

Dla upamiętnienia zamachu na placu Św. Piotra, każdego 13. dnia miesiąca, wierni parafii i liczni pielgrzymi gromadzą się na modlitwie u stóp Fatimskiej Pani.

Więcej o parafii w Borkach

Jubileuszowy rok objawień fatimskich obfituje w wydarzenia w kraju i na świecie. Najważniejszym będzie pielgrzymka papieża Franciszka do Fatimy 12 i 13 maja. Papież ogłosi świętymi dwójkę dzieci – pastuszków bł. Franciszka i bł. Hiacyntę Marto. Przypomnijmy, że trwa proces beatyfikacyjny Łucji Dos Santos (1907-2005), której także objawiła się Matka Boża.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r. Maryja ukazywała się trójce dzieci przez kilka kolejnych miesięcy, a za ich pośrednictwem prosiła ludzi o nawrócenie i pokutę. W chwili objawień Najświętszej Maryi Panny, Łucja de Jesus, Franciszek i Hiacynta Marto mieli po dziesięć, dziewięć i siedem lat. Cała trójka mieszkała w Aljustrel, w miejscu należącym do parafii fatimskiej.  

Więcej o objawieniach fatimskich

Więcej o wizycie papieża w Fatimie 

 

źródło: Dicezja Tarnowska