W Przyszowej biegali Wilczym Tropem

 W Przyszowej Gmina Łukowica już po raz drugi odbył się ogólnopolski Bieg Wilczym Tropem upamiętniający tragiczne losy Żołnierzy Wyklętych. W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. W tym roku Bieg odbył się w 240 miejscach w Polsce i w innych miastach na świecie. W Przyszowej na linii startu stanęło blisko 200 zawodników. Tradycyjnie dystans Biegu to 1963 m symbolizująca datę śmierci ostatniego więźnia politycznego zabitego przez służby SB w roku 1963. Wśród uczestników patriotycznej imprezy było w Przyszowej wielu znakomitych gościu fundatorów  nagród dla zawodników. Byli nimi: Senator RP Jan Hamerski, Poseł na Sejm RP Anna Paluch, Poseł na Sejm RP Józef Leśniak. Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Pani Urszula Nowogórska, Wicestarosta Powiatu Limanowskiego Pan Mieczysław Uryga, Wójt Gminy Limanowa Pani Czesława Rzadkosz, Wiceprzewodniczący Zarządu Powiatowego Solidarności RI Pan Janusz Mrowca. Przed Biegiem Senator RP Pan Jan Hamerski w asyście grupy  Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej – 1 PSP AK złożył znicz na grobie Genowefy Kroczek ps. Lutka. Genowefa jest w Przyszowej Żołnierzem Wyklętym zamordowana  14 maja 1945 r. przez swojego kolegę który okazał się agentem UB.

 Zapraszam serdecznie na uroczystości centralne powiatowo- miejskie które odbędą się w Limanowej 1 marca 2017 r. Pierwszym punktem obchodów Narodowego Święta Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie marsz pamięci z Sowlin do Limanowej który rozpocznie się o godz. 14,00 na ul Fabrycznej w Limanowej. Dalszy program uroczystości zobacz tutaj.

 

Tekst, zdjęcia, materiał filmowy: Stefan Hutek