Obchody 102. rocznicy Bitwy Limanowskiej

 Z okazji 102. rocznicy Bitwy Limanowskiej Urząd Miasta Limanowa wraz z Limanowskim Stowarzyszeniem Historii Ożywionej Jabłoniec 1914, przygotował uroczyste obchody, które odbyły się w niedzielę 18 grudnia 2016 r. Wzięli w nich udział goście z Węgier, w tym wnuk Othmara Muhra, dowódcy który poległ na Jabłońcu – Albert Muhr.

Z okazji 102. rocznicy bitwy, do Limanowej przyjechała delegacja z Węgier z Albertem Muhrem - wnukiem Othmara Muhra - na czele, a także grupa Huzarów z Székesfehérváru ze Stowarzyszenia „Fehérvári Huszárok”. Główne uroczystości odbyły  się w niedzielę, 18 grudnia na Jabłońcu. W programie była  m.in. msza św. w intencji ofiar historycznej bitwy, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na żołnierskich mogiłach oraz warta członków LSHO Jabłoniec 1914, harcerzy i ZS „Strzelec”. 

 Po uroczystościach rocznicowych odbyła  się  premiera (pierwsza projekcja w Polsce) filmu „Nieśmiertelni – Bitwa pod Limanową 1914” z 2016 roku, którego reżyserem jest Krisztián Bárány.

Premiera filmu odbyła się w Budapeszcie 29 listopada. Jest to film dokumentalny, przedstawiający początkowe lata I Wojny Światowej z punktu widzenia 9-go Regimentu Huzarów Cesarsko Królewskiej Armii Austro-Węgier. Huzarzy z Miasta Sopron wyruszyli w roku 1914 na front wschodni do Galicji. Film dokumentalny oparty jest na historii huzara Janos’a Ujhegyj’a i dowódcy Ottmar’a Muhr’a, który zginął pod Limanową. Poza oryginalnymi miejscami pokazanymi w filmie takimi jak Limanowa i Kraków, Wojskowe Studio Filmowe „Zrinyi” wykorzystało rekonstruktorów tradycji wojskowych i aktorów po to, aby stworzyć najbardziej autentyczne i pełne impresji sceny. 

 Do Limanowej przyjechał sam reżyser Krisztián Bárány, aby w piątek 16 grudnia spotkać się na projekcjach filmowych z limanowską młodzieżą. Główna projekcja filmu odbyła się w niedzielę 18 grudnia o godz. 15:00 w sali kinowej Limanowskiego Domu Kultury. Wzięli  w niej udział wszyscy oficjalni goście uroczystości: Albert Muhr, Krisztián Bárány, goście z Budapesztu oraz Székesfehérváru. Warto podkreślić obecność Konsul Generalnej Węgier w Krakowie Adrienne Komendy oraz dr Sandora Nedeczky.

zdjęcia: Stefan Hutek 

Tagi: ,