102.rocznica BITWY LIMANOWSKIEJ

 W grudniu przypada 102. rocznica Bitwy Limanowskiej. Urząd Miasta Limanowa wraz ze Limanowskim Stowarzyszeniem Historii Ożywionej Jabłoniec 1914, przygotował uroczyste obchody, które odbędą się 18 grudnia 2016 r.

 

 

Z tej okazji do Limanowej przyjedzie delegacjaz Węgier z Albertem Muhrem wnukiem Othmara Muhra, na czele oraz grupa Huzarów z Székesfehérváru ze Stowarzyszenia „Fehérvári Huszárok”. Główne uroczystości odbędą się 18 grudnia (niedziela) 2016 r.na Jabłońcu.

 


Podczas uroczystości rocznicowych odbędzie się również premiera (pierwsza projekcja w Polsce) filmu „Nieśmiertelni – Bitwa pod Limanową 1914” (2016) reż. Krisztián Bárány.

 

 

Premiera filmu odbyła się w Budapeszcie 29 listopada br. Jest to film dokumentalny, przedstawiający początkowe lata I Wojny Światowej z punktu widzenia 9-go Regimentu Huzarów Cesarsko Królewskiej Armii Austro-Węgier. Huzarzy z Miasta Sopron wyruszyli w roku 1914 na front wschodni do Galicji. Film dokumentalny oparty jest na historii huzara Janos’a Ujhegyj’a i dowódcy Ottmar’a Muhr’a, który zginął pod Limanową. Poza oryginalnymi miejscami pokazanymi w filmie takimi jak Limanowa i Kraków, Wojskowe Studio Filmowe „Zrinyi” wykorzystało rekonstruktorów tradycji wojskowych i aktorów po to, aby stworzyć najbardziej autentyczne i pełne impresji sceny. Do Limanowej przyjedzie sam reżyser  Krisztián Bárány, aby w piątek 16 grudnia spotkać się na projekcjach filmowych z limanowską młodzieżą. Główna projekcja filmu odbędzie się w niedzielę 18 grudnia o godz. 15.00 w sali kinowej Limanowskiego Domu Kultury. Wezmą w niej udział wszyscy oficjalni goście uroczystości: Albert Muhr, Krisztián Bárány, goście z Budapesztu oraz Székesfehérváru. Zaproszenia do udziału w rocznicowych uroczystościach skierowano również m .in. do Pani Konsul Generalnej Węgier w Krakowie Adrienne Komendy oraz dr Sandora Nedeczky Konsula Węgier w Krakowie.

 

 

 

 

Autor: UMLimanowa