Uroczystość Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana

 W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach został ogłoszony Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. To zwieńczenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 nabożeństwem o Bożym miłosierdziu. Następnie ks. bp Roman Pindel z diecezji bielsko-żywieckiej wygłosił konferencję.W swoim rozważaniu zwrócił uwagę, że uznanie Chrystusa za Króla i Pana porządkuje nasze życie.

– Wierzymy, że takie wyznanie porządkuje nasze wnętrze, ale także pomaga nam uporządkować różne obszary naszego życia. Poddając się pod jego panowanie, porządkujemy i umacniamy relację z tym, który umarł za nasze grzechy i zwyciężył. Uznając Jezusa jako Pana i Króla w naszym sercu, chcemy poddać pod jego panowanie całe nasze życie – podkreślił ks. bp. Roman Pindel.

W południe sprawowana była Msza św., której przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, a słowo Boże wygłosił ks. bp Andrzej Czaja, przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych.

W homilii ksiądz biskup wskazywał, że Chrystus jest Królem wywyższonym na krzyżu, który panuje nad grzechem, śmiercią, piekłem i szatanem oraz darzy życiem wiecznym w swoim królestwie.

– Trzeba jednak w Jezusa wierzyć i wyznać wiarę w niego, wyznawać ją stale, co dnia, uznać go swoim królem, czyli dać mu posłuch i pierwsze miejsce w życiu, służyć mu i żyć na jego chwałę. To znaczy, że trzeba jak Zacheusz przyjąć Pana rozradowany. Wówczas dzieje się zbawienie w nas i pośród nas – akcentował ks. bp Andrzej Czaja.

Po Mszy św. ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, razem z wiernymi wypowiedział Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

– Jedyny Władco państw, narodów i całego stworzenia, Królu królów i Panie panujących! Zawierzamy Ci Państwo Polskie i rządzących Polską. Spraw, aby wszystkie podmioty władzy sprawowały rządy sprawiedliwie i stanowiły prawa zgodne z Prawami Twoimi. Chryste Królu, z ufnością zawierzamy Twemu Miłosierdziu wszystko, co Polskę stanowi, a zwłaszcza tych członków Narodu, którzy nie podążają Twymi drogami. Obdarz ich swą łaską, oświeć mocą Ducha Świętego i wszystkich nas doprowadź do wiecznej jedności z Ojcem – brzmiał tekst Aktu odczytanego przez ks. abp. Stanisława Gądeckiego.

W uroczystości wziął udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz Episkopat Polski. Transmisję przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

 Źródło: Radio Maryja

zdjęcia; Stefan Hutek,Anna Kuraś

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana