Obchody Święta Narodowego 11 Listopada w Gminie Laskowa

 W dniu 11 listopada 2016 r. mieszkańcy Gminy Laskowa, uczestnicy XIX Młodzieżowego Rajdu Turystycznego, „SZLAKIEM CMENTARZY I WOJNY ŚWIATOWEJ” oraz goście z okolicznych miejscowości zgromadzili się na cmentarzu wojennym na górze Jastrząbka w Kamionce Małej. Jak co roku liczny udział dzieci i młodzieży związany jest z zakończeniem Rajdu Szlakami Cmentarzy I Wojny Światowej, który w tym roku organizowany jest po raz XIX. Tegoroczna uroczystość związana była z świętowaniem 100-lecie powstania na górze cmentarza wojennego. Cmentarz nr 357 budowano go jeszcze w czasie trwania wojny. Przystąpiono do tego niezwłocznie po tym, jak w wyniku zwycięskiej dla Austriaków Bitwy pod Gorlicami wyparto wojska rosyjskie dalej na wschód. Zwraca uwagę zastosowane założenie; na jednym cmentarzu wspólnie chowano zarówno żołnierzy własnych (armii austriacko-węgierskiej), sojuszniczej armii niemieckiej, jak i wrogiej armii rosyjskiej, przy czym zarówno dla żołnierzy własnej, jak i wrogiej armii stosowano tę samą metodę pochówku i równie reprezentacyjne nagrobki. Na cmentarzu tym pochowano w 53 mogiłach pojedynczych i 59 zbiorowych łącznie 260 żołnierzy, w tej liczbie:

·         92 żołnierzy armii austriackiej z 1, 18, 24 i 25 pułku strzelców oraz 45 pułku artylerii landwery

·         11 żołnierzy armii niemieckiej z 217 pruskiego rezerwowego pułku piechoty

·         157 żołnierzy armii rosyjskiej

Tablica informacyjna przy bramie cmentarza podaje inną liczbę – 246 żołnierzy. Większość żołnierzy pochowano bezimiennie. Wszystkie walczące tutaj armie były wielonarodowościowe. Walczyli w nich również Polacy, w różnych armiach, a więc również przeciwko sobie.

Projektantem cmentarza był Gustav Ludwig. Do prac przy jego budowie wykorzystano głównie jeńców. Przyłożono wielką wagę zarówno do założenia architektonicznego i jego realizacji, jak i do wykonania poszczególnych detali. Mimo że cmentarz budowany był w trakcie wojny, wykonano go bardzo trwale i solidnie.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św oraz złożenie wiązanek i wieńców patriotycznych przez oficjalne delegacje samorządów jak i parlamentarzystów oraz młodzieży uczestników Rajdu. Z pośród parlamentarzystów wiązanki zostały złożone od  Senatora  RP Jana Hamerskiego oraz Posłów na Sejm RP Wiesława Janczyka , Józefa Leśniaka oraz Arkadiusza Mularczyka.Mszę św. koncelebrowaną oraz kazanie wygłosił ks. Roman Łagosz z Bochni, który od wielu lat przybywa z dziećmi i z młodzieżą na cykliczny Rajd Szlakami I Wojny Światowej. W czasie trwania uroczystości dzieci z Szkolnego Szkoła Caritas z Kamionki Małej przeprowadziły zbiórkę pieniężną na leczenie półrocznej Blanki, która mieszka z rodzicami w Kamionce Małej. Rodzina Blanki ma czworo dzieci, z których dwoje uczęszcza już do szkoły. Ponieważ uszkodzenie rdzenia kręgowego stwierdzone u malutkiej Blanki nie podlega leczeniu konwencjonalnemu, rodzina stara się o leczenie eksperymentalne - wszczepienie komórek macierzystych - w Klinicznym Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Jednak leczenie to nie jest refundowane przez NFZ i rodzina musi pokryć całość kosztów, które na dzień dzisiejszy zostały wyliczone na kwotę około 40 tysięcy złotych i nie są to koszty ostateczne. Rodzina Blanki utworzyła konto, na którym gromadzi środki na przeprowadzenie eksperymentalnego leczenia w Lublinie.

 

Numer konta:

83 1940 1076 4819 5471 0000 0000 z dopiskiem „Blanka”.