Wszyscy Święci

 

Wszyscy Święci
 

1 listopada, Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania.

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa w Kościele nie wspominano żadnych świętych. Najwcześniej zaczęto oddawać cześć Matce Bożej. Potem kultem otoczono męczenników, nawiedzając ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę śmierci.

Większego znaczenia uroczystość Wszystkich Świętych nabrała za czasów papieża Bonifacego IV (+ 615), który zamienił pogańską świątynię, Panteon, na kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Męczenników. Uroczystego poświęcenia świątyni wraz ze złożeniem relikwii męczenników dokonano 13 maja 610 roku. Rocznicę poświęcenia obchodzono co roku z licznym udziałem wiernych, a sam papież brał udział we mszy św. stacyjnej. Już ok. 800 r. wspomnienie Wszystkich Świętych obchodzone było w Irlandii i Bawarii, ale 1 listopada. Za papieża Grzegorza IV (828-844) cesarz Ludwik rozciągnął święto na całe swoje państwo. W 935 r. Jan XI rozszerzył je na cały Kościół. Przeczytaj więcej na www.brewiarz.pl

1 listopada, uczestniczymy we Mszy św., odwiedzamy cmentarze i możemy zyskiwać odpusty zupełne. Także na nekropoliach organizowane są Msze św. i procesje. Zobacz więcej na ten temat.

Ponadto 1 listopada na cmentarzach diecezji tarnowskiej będą kwestować alumni Wyższego Seminarium Duchownego. Zebrane ofiary zostaną przeznaczone na utrzymanie uczelni. Przeczytaj więcej.

1 i 2 listopada na wielu cmentarzach będzie także można wesprzeć ratowanie zabytkowych i zniszczonych grobowców. Więcej o kwestach w regionie.

W dniach 1-8 listopada można także zyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza. Dowiedz się więcej na temat odpustów.

źródło:Portal Diecezji Tarnowskiej