Budujemy pomniki smoleńskie. Upamiętnienie ofiar z10 kwietnia 2010 r.

 
Nareszcie! W środę 10 sierpnia – w 76 miesięcy po tragedii smoleńskiej – rusza zbiórka pieniędzy na budowę pomnika prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar tragedii smoleńskiej. Monumenty mają stanąć w centrum Warszawy. Publiczna zbiórka potrwa do końca marca 2018 r.
 

- Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanie tutaj, bo był [on] wielkim prezydentem i człowiekiem, który prowadził Polskę we właściwym kierunku. Będzie i pomnik wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej tu, niedaleko stąd – mówił prezes PiS-u Jarosław Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie 10 lipca, 75 miesięcy po katastrofie smoleńskiej. Wczoraj rozpoczęły się formalne działania, które mają się zakończyć budową monumentu.


Inicjatywę budowy pomnika prezydenta Kaczyńskiego w Warszawie – stolicy Polski, ale także mieście jego urodzenia – podjął Komitet Społeczny Budowy Pomników śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. O jego powołaniu już w kwietniu informował Jarosław Kaczyński. Głównym zadaniem komitetu jest prowadzenie zbiórki publicznej, której celem jest „podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej”.

Wśród członków komitetu jest wiele znanych osób również spoza świata polityki: poeta Jarosław Marek Rymkiewicz, piosenkarka Halina Frąckowiak, reżyser Antoni Krauze, aktorki Katarzyna Łaniewska i Halina Łabonarska, satyrycy Jan Pietrzak, Marcin Wolski i wielu innych. W komitecie nie zabrakło przedstawicieli rządu, w tym premier Beaty Szydło, wicepremierów Piotra Glińskiego i Jarosława Gowina, ministrów Mariusza Błaszczaka, Mariusza Kamińskiego, Antoniego Macierewicza, Zbigniewa Ziobry.

Oficjalnie zbiórka funduszy na pomniki rozpocznie się 10 sierpnia – w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej. Wolontariuszy zbierających datki będzie można spotkać na razie tylko w Warszawie przez kolejne miesiące podczas uroczystości patriotycznych, świąt i obchodów rocznicowych.

Pieniądze można wpłacać na specjalnie utworzone przez Komitet Społeczny konto bankowe nr: 35 1540 1287 2216 5879 7578 0001. Pomniki mają zostać uroczyście odsłonięte w ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej.
AddThis Sharing Buttons
 
 
Źródło : niezależna.pl
Tagi: ,