Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

1 sierpnia w Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Święto zostało ustanowione w hołdzie bohaterom powstania.

 

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego jest polskim świętem państwowym, obchodzonym corocznie od 2010 roku. Święto zostało ustanowione w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego, którzy w obronie kraju walczyli o wyzwolenie stolicy sprzeciwiając się okupacji niemieckiej oraz zagrażającej Polsce niewoli sowieckiej.


Inicjatorem ustanowienia święta był ś.p. prezydent RP Lech Kaczyński.

 

 


Działania zbrojne zorganizowano w ramach akcji “Burza”. Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00, czyli o tzw. godzinie „W”. Do Powstania, oprócz jednostek AK, przystąpili członkowie pozostałych organizacji podziemnych, tj. Narodowe Siły Zbrojne, komunistyczna Armia Ludowa, Polska Armia Ludowa oraz Korpus Bezpieczeństwa. Armia Krajowa ujawniła wówczas oficjalną działalność struktur Polskiego Państwa Podziemnego.


Powstanie trwało 63 dni, aż do kapitulacji w dniu 3 października 1944 r. W trakcie walk straty po stronie wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. Zginęło lub zaginęło również od około 150 do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Również straty materialne były ogromne, w wyniku ostrzału artyleryjskiego, nalotów i wyburzania przez oddziały niemieckie zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy. 
 

W dniu dzisiejszym (1 sierpnia) w wielu gminach na terenie Powiatu Limanowskiego o godz. 17:00 na czas jednej minuty zostaną uruchomione syreny alarmowe (sygnał – ciągły) w związku z obchodzoną dzisiaj 72 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Włączenie syren będzie symbolicznym uczczeniem oraz uhonorowaniem poświęcenia i walki Żołnierzy Armii Krajwej.

 

 

 

 

 

Źródło:Powiat Limanowski