Papież Franciszek: Wasz naród pokonał wiele trudnych chwil w jedności

  W dniu 28 lipca 2018 r. odbyła się Msza św. dziękczynna Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski w Sanktuarium na Jasnej Górze, której przewodniczył Papież Franciszek. Wizyta następcy św. Piotra Częstochowie odbyła się w ramach trwających XXXI Światowych Dni Młodzieży.

W Eucharystii pod przewodnictwem Papieża udział wzięli Prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz kilkaset tysięcy wiernych. W homilii Ojciec Święty podkreślił, że Bóg przychodzi na świat w sposób prosty, jako dziecko zrodzone przez Matkę.

 Uderza przede wszystkim to, jak się dokonuje przyjście Boga w historii: „zrodzony z niewiasty”. Nie ma mowy o wejściu triumfalnym, jakiejkolwiek imponującej manifestacji Wszechmogącego: nie ukazuje się jako oślepiające słońce, ale przychodzi na świat w sposób najprostszy – jako dziecko zrodzone przez matkę – akcentował Papież.

Następca św. Piotra zwrócił również uwagę na postaci, które głosiły miłosierdzie Boga. W tym kontekście wymienił św. Jana Pawła II oraz s. Faustynę Kowalską.

 Pomyślmy o wielu synach i córkach waszego narodu: męczennikach, którzy sprawili, że zajaśniała bezbronna moc Ewangelii; o ludziach prostych a jednak niezwykłych, którzy potrafili świadczyć o umiłowaniu Boga pośród wielkich prób; o łagodnych a zdecydowanych głosicielach Miłosierdzia, jak święty Jan Paweł II i święta Faustyna. Poprzez te „kanały” swojej miłości Pan sprawił, że owe bezcenne dary dotarły do całego Kościoła i całej ludzkości – wskazywał Ojciec Święty.

źrodło: Radio Maryja

zdjęcia:Stefan Hutek