Wszyscy uczestnicy Tygodnia Misyjnego modlili się przy Papieskim Ołtarzu

 

Wszyscy uczestnicy Tygodnia Misyjnego modlili się przy Papieskim OłtarzuFoto Grzegorz Golec/www.rdn.pl
 

Kilkanaście tysięcy młodych ludzi modliło się przy Papieskim Ołtarzu w Starym Sączu i odnowiło przyrzeczenia chrzcielne. Sobotni Dzień Wspólnoty zgromadził gości z całego świata i młodych diecezji tarnowskiej. Była modlitwa w kilku językach, powiewały flagi ŚDM i krajów, z których przybyli pielgrzymi.

Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż a koncelebrowało ją 17 biskupów i prawie pół tysiąca duchownych z całego świata. Liturgiczna Służba Ołtarza także była międzynarodowa.

 

Na początku młodzi wnieśli krzyż i ikonę Matki Bożej – znaki ŚDM. Ordynariusz diecezji tarnowskiej pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Powitał ich w miejscu, w którym 17 lat temu,  św. Jan Paweł II odprawił Mszę św. „Wspominając nasz chrzest pragniemy osobiście odnowić  wiarę, aby z coraz większą odwagą i radością świadczyć o Chrystusie w naszej codzienności”– dodał.

 

W Starym Sączu modlili się młodzi m.in. z Norwegii, Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Austrii, Czech, Peru, Boliwii, Republiki Środkowoafrykańskiej, Konga, Czadu, Chile, Sudanu, Rwandy, Madagaskaru i Korei Południowej. Niektórzy przyszli do Starego Sącza na piechotę.

 

„Ponieważ Bóg jest ze wszystkimi ludźmi na świecie, jesteśmy zobowiązani aby pokazywać, że Bóg istnieje. Jesteśmy szczęśliwi, że jesteśmy w miejscu, gdzie był św. Jan Paweł II – mówili pielgrzymi z Włoch i Francji.

 

W homilii, bp Andrzej Jeż przypomniał, że świat chrześcijański liczy obecnie ok. 2 miliardy 400 milionów wyznawców, w tym 1 miliard 200 milionów katolików. „Jesteśmy braćmi i siostrami w wierze, a każda świątynia, niezależnie w jakiej części świata się znajduje, jest domem tego samego Boga, naszego wspólnego Ojca. Tam zawsze możemy powiedzieć, iż jesteśmy u siebie” – dodał.

 

Zdaniem biskupa, Światowe Dni Młodzieży ujawniają obraz Kościoła, jako jednej rodziny ludzi, których łączy ten sam chrzest, ta sama wiara i ta sama miłość do Chrystusa i Jego Kościoła.

 

Bp Jeż dodał w homilii, że Światowe Dni Młodzieży są wielkim świętem wiary ludzi młodych, ludzi przeżywających radość z faktu przyjętego chrztu i swojej przynależności do Chrystusowego Kościoła. „Jest to niezwykle budujące świadectwo żywego i nieustannie odnawiającego się Kościoła. Wspólnota Kościoła potrzebuje waszej żywej wiary, entuzjazmu, twórczej miłości i dynamizmu nadziei. Obecność młodego pokolenia chrześcijan odnawia Kościół, odmładza go i daje mu nową siłę” – mówił.

 

Biskup prosił młodych, by radość wiary ukazywali całemu światu. „Przekazujcie ją waszym rówieśnikom! Bądźcie zwiastunami ustawicznego przechodzenia ku temu co dobre, co piękne i trwałe, ku pełni życia w Jezusie Chrystusie Zmartwychwstałym!” – powiedział bp Jeż.

 

Po Mszy, mnóstwo atrakcji czeka na uczestników podczas Festiwalu Młodych. TRANSMISJA https://www.youtube.com/watch?v=b9aerzAdBR8

 

Niedziela to dzień dzień spędzony z rodzinami. W wielu miejscach odbędą się koncerty m.in. w Tarnowie i Nowym Sączu. Zespół Golec uOrkiestra zagra w niedzielę (24 lipca) na nowosądeckim rynku. Impreza rozpocznie się o godz. 17:00 prezentacją grup. Wystąpi zespół ABM z Mielca, będzie świadectwo Katarzyny i Grzegorza, a na zakończenie wystąpi zespół Golec uOrkiestra. Zespół jest ambasadorem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

 

Pielgrzymi i mieszkańcy świętować będą także na tarnowskim Rynku, gdzie w niedzielę będzie modlitwa uwielbienia oraz koncert zespołu Anti Babylon System, który zaprezentuje reagge z przesłaniem. Ponadto wystąpi Iwan Komarenko z dziećmi Afryki. Tego dnia miejska potańcówka przeniesie się z amfiteatru pod ratusz. Wszyscy miłośnicy tańca będą mogli włączyć się do wspólnej zabawy. O dobrą atmosferę zadba wodzirej. Początek spotkania na rynku o 18.30.

 źródło: Diecezja Tarnowska