Drabików dwóch, czyli moc atrakcji czytelniczych w kasinczańskiej „dwójce”

 Wiesław Drabik – pisarz, ilustrator i autor książek dla dzieci spotkał się z uczniami Kasinki Małej. Do Szkoły Podstawowej nr 2 zaprosiła go Zofia Skolarus, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu, oprócz wychowanków tej placówki, uczestniczyli również uczniowie klas I i II sąsiedniej Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z wychowawcami i bibliotekarką, Urszulą Pietrzak.

Poetę, którego obecność jest jednym z elementów szeroko zakrojonych działań czytelniczych w ramach realizowanego przez szkołę programu „Książka moich marzeń”  oraz miłych gości powitała dyrektor szkoły, Czesława Łabuz. 
Spotkanie z Wiesławem  Drabikiem  miało wyjątkowy charakter. Atmosfera wspólnej zabawy mocno zaangażowała wszystkich uczestników, a  łatwość w nawiązywaniu kontaktów zaowocowała doskonałą umiejętnością zapanowania nad sporą, bądź co bądź, grupą dwustu dzieci.
Autor recytował fragmenty swoich książek, zachęcając do wspólnego rymowania i odgadywania zagadek nagradzanych każdorazowo naklejkami i rymowanym podarunkiem dla autora prawidłowej odpowiedzi. Rymy pod adresem Klaudii co będzie w przyszłości jeździła wypasionym audi; Staszka, który po drodze do szkoły spotkał ptaszka; czy Asi, która nigdy nie grymasi przyjęte były entuzjastycznie. W prezentacji książek pomagał autorowi Rafał – nomen omen -  Drabik, który z dumą wcielił się w rolę asystenta.
W zabawowe potyczki z rymami gość wplótł umiejętnie wiele ciekawostek. Opowiedział młodym słuchaczom  o początkach swojej twórczości, obecnych projektach  oraz objaśnił na konkretnych przykładach jak powstaje książka i jaka jest droga ilustracji: od pomysłu do wydruku.
W Kasince znane są publikacje Wiesława Drabika. Jak zapewniają sami czytelnicy, a potwierdzają to bibliotekarki obserwując liczbę wypożyczeń, cieszą się od dawna sporą popularnością. A ta zapewne będzie się dalej utrzymywać za sprawą wrażeń z  osobistego spotkania oraz dzięki nabyciu sporej liczby  książek dla szkolnej i publicznej biblioteki. Wielu uczniów również skorzystało z możliwości zakupu i wzbogaciło swoje domowe zbiory o pozycje, które „śmieszą babcie w sanatoriach i maluchy na nocnikach”, jak komentuje sam autor.
Dziękujemy p. Zofii Skolarus za zorganizowanie tego spotkania, które w przeddzień Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci było doskonałym upominkiem dla uczniów z obu kasinczańskich szkół – wyrazy wdzięczności przekazują nauczyciele z miejscowej „dwójki”.
Jednak spotkanie z literatem to nie jedyny czytelniczy  akcent tego dnia. Dopełnieniem obfitującego w żarty poranka było  pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. 
Tę uroczystość obchodziliśmy już w bardziej kameralnym gronie, uczniów klas młodszych – informują organizatorzy. We wstępie zaprezentowali się starsi koledzy z klasy VI, którzy pod kierunkiem szkolnej bibliotekarki, a zarazem swojej wychowawczyni – p. Marii Fryc - przygotowali ciekawy spektakl  z książką w roli głównej.  Bajkowe postaci przypomniały młodym adeptom czytelnictwa zasady bibliotecznego savoir – vivru i zachęciły do jak najczęstszego korzystania ze szkolnej książnicy. Na szczególną uwagę zasługuje pomysł wirtualnych zagadek przygotowanych przez panią Marię.
 Po „zaliczeniu” wszystkich wymaganych sprawności i uroczystym złożeniu przysięgi pierwszoklasiści  zostali uroczyście przyjęci w szeregi czytelniczej braci. Dokonali tego z wielkim entuzjazmem, co potwierdza fakt, że wyprzedzili nawet znajomością słów przyrzeczenia prowadzącą spikerkę. Widać, że do czytania aż się rwą! Brawo!
Działania Programu „Książka moich marzeń” już przynosi widoczne … a nawet słyszalne efekty! – z zadowoleniem podkreślają szkolni pedagodzy. Gratulujemy pierwszakom i ich wychowawcom tak perfekcyjnego przygotowania. Pamiątką tego miłego wydarzenia pozostaną zapewne okolicznościowe dyplomy i wspólne zdjęcie. 
                                                                                                                                        Elżbieta Jakubiak