To na nich donosił TW "Bolek" - nazwiska ofiar Wałęsy

 

To na nich donosił TW "Bolek" - nazwiska ofiar Wałęsy - niezalezna.pl
foto: @Cenckiewicz

Jan Jasiński, Henryk Lenarciak, Szczepan Chojnacki, Henryk Jagielski, Józef Szyler - to zaledwie kilka osób z dużo większego grona, na które donosił Tajny Współpracownik "Bolek". Jak napisał na twitterze prof. Sławomir Cenckiewicz: "Bez trudu znajdziecie te nazwiska w teczkach Bolka".

Od tygodniach trwa dyskusja co zawiera teczka TW "Bolka" znaleziona w domu Czesława Kiszczaka. Dokumentami od ponad tygodnia zajmują się archiwiści i prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej, a dziś w samo południe IPN udostępni akta do wglądu dziennikarzom oraz historykom.

Do siedziby IPN wybiera się również prof. Sławomir Cenckiewicz, który od lat bada przeszłość Lecha Wałęsy, a jego książka "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii" - we współpracy z dr. Piotrem Gontarczykiem - nie pozostawiła już kilka lat temu wątpliwości, kim był TW "Bolek".Z informacji podanych kilka dni temu przez prezesa IPN Łukasza Kamińskiego wynika, że w zabezpieczonych u Kiszczaka aktach są donosy oraz pokwitowania odbioru pieniędzy za informowanie Służby Bezpieczeństwa, podpisane "Bolek". Na kogo donosił Lech Wałęsa? Dzisiaj poznamy wszystkie nazwiska.

Prof. Cenckiewicz ujawnił jednak na twitterze kilka z nich.

"Bez trudu znajdziecie te nazwiska w teczkach Bolka - ofiary strasznych donosów Wałęsy... " - napisał historyk.Henryk Jagielski będzie dzisiaj gościem w specjalnym wydaniu programu Anity Gargas "Zadanie specjalne" - Telewizja Republika, godzina 12.00.

źródło: Niezależna.pl