Rodzinne kolędowanie

 


"To wyjątkowe popołudnie, na które z niecierpliwością czekałam" – powiedziała uczennica klasy V.
I rzeczywiście, było wyjątkowe... Tradycja kolędowania, choć stara, bardzo chętnie kultywowana jest do dziś. Najpiękniejsze kolędy i regionalne pastorałki  wyśpiewali licznie zgromadzeni
w Szkole Podstawowej nr  2  im. Juliana Tuwima w Kasince Małej uczniowie, rodzice, mieszkańcy Kasinki Małej oraz zaproszeni goście.  

W niedzielne popołudnie, 10.01.2016r., przy zimowo – noworocznej oprawie, uczniowie wraz z rodzinami, Dyrektor Czesławą Łabuz i gronem pedagogicznym, spotkali się, by
w wyjątkowej atmosferze wspólnie kolędować. Kolęda połączyła pokolenia – śpiewali wszyscy - dzieci i dorośli, nauczyciele i uczniowie. Śpiewanie i granie kolęd to głęboko zakorzeniona tradycja Kasinki Małej, a w szczególności tej szkoły.

Do wspólnego kolędowania przyłączył się Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba, Członkowie Rady Sołeckiej, Przewodnicząca Rady Gminy Aleksandra Kania oraz Ewa Filipiak radna powiatu limanowskiego. Uroczystość rozpoczęła się od zaprezentowania  Jasełek  przez uczniów klasy III przygotowanych pod kierunkiem wychowawczyni Elżbiety Jakubiak,  które wprowadziły wszystkich w świąteczny nastój. Niezwykły klimat stworzony przez zespół muzyczny, chór oraz występy solowe szkolnych instrumentalistów przygotowanych przez Małgorzatę Jędrysek sprawił, że czas się na chwilę zatrzymał. Z wielkim zaciekawieniem widownia obejrzała przedstawienie w wykonaniu "Grupy z turoniem" liczącej 19 kolędników, która  zaprezentowała bożonarodzeniowe zwyczaje kolędnicze pochodzące z Kasinki Małej. Uczestnicy wykazali się nie lada odwagą i otwartością, bowiem bez skrępowania wystąpili przed zgromadzoną publicznością, a ta nagrodziła ich gorącymi oklaskami.

Radosnym zaś finałem tegorocznego kolędowania był koncert orkiestry dętej „Echo Gór”, której szeregi sukcesywnie zasilają młodzi muzycy zaczynający swoją karierę w naszym,  szkolnym zespole instrumentalnym – podkreślają organizatorzy spotkania.

Gościnna szkoła przygotowała dla bawiących gości ciepły poczęstunek, a Koło Gospodyń z Kasinki Małej, pyszne ciasteczka. 

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania rodzinnego kolędowania w naszej szkole – dodają.  Zapraszamy wszystkich również za rok!

                                                                                                        Małgorzata Jędrysek