DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

 W Zespole Szkół im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi II w ramach programu ,,Szkoła Promująca Zdrowie’’ prowadzane są działania, które mają na celu między innymi tworzenie klimatu sprzyjającego dobremu samopoczuciu całej społeczności szkolnej.       13 listopada  zorganizowano  Dzień Życzliwości. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, nie budują. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny.

Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom, szarości, często smutnej rzeczywistości. Życzliwość bez wątpienia odgrywa doniosłą rolę  w codziennym życiu każdego człowieka. Przychylne nastawienie do świata, uśmiech, miłe słowo, uprzejmy gest, potrafią wprowadzić  w dobry nastrój oraz sprawić, że ludziom wokół lepiej się żyje.
W tym dniu w szkole obowiązywało hasło „ Znajdź się wśród życzliwych”.  Korytarz szkolny przyozdobiono  słonecznikami z umieszczonymi na liściach zasadami człowieka życzliwego. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego witali przychodzących do szkoły rodziców , nauczycieli  uśmiechem i ciasteczkiem , którego nadzieniem była życzliwa sentencja. Z kolei uczniowie otrzymywali  jabłuszka z karteczkami zawierającymi miłe i pogodne słowa. Podczas  lekcji  każdy uczeń żółto ubrany był niepytany, co z całą pewnością wzmocniło  radosną atmosferę tego dnia.Symbolem przeprowadzonej akcji  było utworzenie PRZYJAZNEJ DŁONI . Znalazły się na niej  podpisy wielu  osób , które w ten sposób  deklarowały, że nie tylko w tym dniu, ale przez cały rok chcą być życzliwi i tą życzliwością będą zarażać innych, bo jak powiedział Jan Paweł II ,,(…)można zwyciężać tylko przez dobroć, przebaczenie i życzliwość".

                                                                                                Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie

                                                                                                                      Małgorzata Opiela