Kolejne spotkanie na górze Łopień

 

 

W niedzielę 16 sierpnia tysiąc turystów spotkało się na górze Łopień  w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Wielu turystów na szczyt Łopienia  przywędrowało szlakiem zielonym z Dobrej  a po złazie  zeszło  do Tymbarku szlakiem czarnym pod opieką przewodnika Mirosława Sipaka. Imprezę wspólnie zorganizowały gminy Tymbark i Dobra, a  współfinansowało Starostwo Powiatowe w Limanowej.

Przybyłych na polanę turystów witali gospodarze gmin ; Tymbark Paweł Ptaszek i Dobra Benedykt Węgrzyn. W spotkaniu uczestniczyli również: poseł Wiesław Janczyk, starosta limanowski Jan Puchała, Czesław Kawalec, radny RP Limanowskiego, radni gminy Tymbark i gminy Dobra. Nie zabrakło również pomysłodawcy akcji Odkryj Beskid Wyspowy Czesława Szynalika.

Kilka minut po godz. 11.00 rozpoczęła się Msza Św. której przewodniczył  ks. dr Tadeusz Piwowarski – Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie. We Mszy Św. uczestniczyli również ojciec salwatorianin Jakub Trzupek z Campeche w Meksyku oraz kleryk Żeni Żukowski ze Stowarzyszenia „ Błękitawa na Białorusi „. Po zakończeniu mszy zrobiono pamiątkowe zdjęcie,  druhowie z jednostek OSP w Dobrej i Tymbarku częstowali turystów kiełbaskami i soczkami Firmy Tymbark a Stowarzyszenie „ Błękitni „ z Gruszowca przeprowadziło konkurs  rzutu pantoflem teściowej.
Prowadzący turystyczne spotkanie Stanisław Przybylski przeprowadził kilka konkursów w których laureatami zostali:

NAJMŁODSZY UCZESTNIK ZŁAZU : Fabian Murzyn / 6m-cy / z Pogorzan
NAJSTARSZY UCZESTNIK ZŁAZU :  Roman Duda /85 lat/ z Podłopienia
UCZESTNIK Z NAJDALSZEGO ZAKĄTKA 
POLSKI
: Katarzyna Jaworska, Gdańsk,
ŚWIATA: ojciec Jakub Trzupek, Campeche na Półwyspie Jukatan w Meksyku / 14 tyś. km./ W spotkaniu uczestniczyli także turyści z Anglii, Austrii i Białorusi.
KONKURS WIEDZY O BESKIDZIE WYSPOWYM I GMINACH - GOSPODARZACH SPOTKANIA:
I m. Bartosz Puto Kasina Wielka, 
II m.-  Mirosław Pasoń Żeleżnikowa Wielka,
III m. Teresa Palacz Limanowa
NAJMILSZA: Małgorzata Giza Tymbark 
NAJMILSZY: Krzysztof Michałek Dobra

Konkurs rzutu pantoflem teściowej:

Im . Anna Surdziel Podłopień,

II m Tadeusz Gronkiewicz Rabka

III m Mateusz Michalski Chorągwica. 

Za pomoc w organizacji spotkania składamy serdeczne  podziękowania Panu Ryszardowi Saryszowi - Sołtysowi Wsi Chyszówki, druhom strażakom z jednostek  OSP w Tymbarku i Dobrej, GOK Dobra, Panu Czesławowi Czernek z Zamieścia, Marii Przybylskiej z Tymbarku, Stowarzyszeniu „ Błękitni „ z Gruszowca  oraz tymbarskim Strzelcom i Młodzieżowym Drużynom Pożarniczym OSP Tymbark i Dobra.

 

 

                                                                                                            Robert Nowak