6 sierpnia zaprzysiężenie nowego prezydenta. Znamy program uroczystości

 

6 sierpnia zaprzysiężenie nowego prezydenta. Znamy program uroczystości - niezalezna.pl
foto: youtube.com

W czwartek, 6 sierpnia odbędzie się oficjalne zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na nowego prezydenta RP. Na cały dzień przewidziane są kolejne punkty uroczystości przekazania władzy wybranej w ostatnich wyborach głowie państwa. Szczegóły wciąż są ustalane, jednak znamy już podstawowy zarys programu.

Uroczystości 6 sierpnia rozpoczynają się o godz. 10 od zaprzysiężenia nowego prezydenta przed 560 posłami i senatorami oraz europosłami Parlamentu Europejskiego. To wtedy, jak nakazuje konstytucja, Andrzej Duda złoży przysięgę o treści:

 

"Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem".


Przysięga złożona na konstytucję RP będzie na swój sposób wyjątkowa. "Po raz pierwszy polski prezydent będzie przysięgał na starannie wykaligrafowaną Konstytucję, a jego małżonka będzie siedziała po lewej stronie" - poinformował Beata Lubecka Polsat News.

CZYTAJ WIĘCEJ: Konstytucja, na którą przysięgę złoży Andrzej Duda


fot.: ewalandowska.com

Po zaprzysiężeniu prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie oraz złoży hołd pod tablicami pamięci, jakie znajdują się w Sejmie: Tablicą upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tablicą poświęconą marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu - który zginął w katastrofie smoleńskiej (zamontowana przy marszałkowskim wejściu do sali posiedzeń Sejmu) oraz tablicą upamiętniającą 18 parlamentarzystów, którzy razem z parą prezydencką zginęli 10 kwietnia 2010 r. jadąc na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Wciąż trwają ustalenia dotyczące listy gości, wiadomo jednak że chętnych jest wielu, dlatego zaplanowano transmisję z uroczystości za pomocą telebimu w Sali Kolumnowej w Sejmie. Tam też - jak wskazują aktualne ustalenia - znajdzie się rodzina nowej głowy państwa.

O godz. 11:45 rozpocznie się Msza Św. w bazylice archikatedralnej pod wezwaniem Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie. O godzinie 14, ok. 100 metrów dalej, w Zamku Królewskim rozpocznie się kolejna uroczystość - odebranie insygniów władzy.

Nowy prezydent Andrzej Duda otrzyma w Zamku insygnia Orderów: Orła Białego i Odrodzenia Polski. Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, prezydent z tytułu wyboru na ten urząd stanie się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczącym Kapituły Orderu. Stanie się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczyć będzie Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu. Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 roku, a reaktywowany w 1921 roku i przywrócony w 1992 roku.

Po tej uroczystości, na godz. 15 uda się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie - w przeciwieństwie do mieszkających w Belwederze Komorowskich - zamieszka na kolejne lata Andrzej Duda z małżonką, Agatą Dudą. Na miejscu zaplanowane jest również powitanie nowej pary prezydenckiej.

O godz. 15:30 - prezydent Andrzej Duda przyjmie zwierzchnictwo nad Wojskiem Polskim. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczyste objęcie przez prezydenta zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi.

Wciąż ustalane są plany co do dalszej części obchodów, o których będziemy informować.
 źródło: Niezależna.pl