Z wizyta u skautów i w kościele

 

Biskup radomski Piotr Turzyński odwiedził 20 lipca obozujących pod Luboniem w Glisnem skautów. Gościł również w kościele rektoralnym.

- To wielka radość i trochę niespodzianka, że możemy w tak małej wiosce gościć księdza biskupa Piotra, sufragana diecezji radomskiej. Ksiądz biskup jest stażem biskupim osobą bardzo młodą, bo zaledwie od lutego tego roku, lecz znaną z pracy w ruchu oazowym, w seminarium, ale także jako wykładowca patrologii i zauroczony duchowością świętego Augustyna. Przyjechał ksiądz biskup odwiedzić swoich młodych diecezjan, którzy wybrali Glisne na swój letni obóz i chce zobaczyć z bliska, jak im się tutaj żyje. Mogę zaświadczyć, że dają dobre przykład parafianom, uczestnicząc w kościele we Mszy św., pełniąc służbę przy ołtarzu i jak jeden skaut przystępują do komunii świętej – powiedział witając gościa rektor w Glisnem ks. Andrzej Sawulski SCJ.

Przy ołtarzu polowym, wykonanym przez skautów na skraju polany gospodarza i bartnika Jana Lupy stanęło kilku księży: ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana w Radomiu, ks. Piotr Szkudlarek z Kalisza, który przez kilka dni obozował w lesie pod Luboniem, ks. Andrzej Sawulski oraz przebywający w Glisnem ks. Zdzisław Płuska SCJ, misjonarz krajowy z Warszawy. On też przez kolejne dni odprawiał dla harcerzy na polanie Mszę św.

- Miłośnik gór Karol Wojtyła mówił, że Bóg przemawia z ambony natury. Ta zieleń, łąki, kwiaty, drzewa, pola to mówienie Boga przez naturę, która jest Jego kazaniem do człowieka – powiedział bp Turzyński podczas Mszy św. do zgromadzonych skatów, przybyłych w odwiedziny ich rodzin, a także mieszkańców wioski i sąsiedniej Raby Niżnej.

Kaznodzieja wskazał na cztery ambony: naturę, sumienie, Pismo św. i świętych, z których Stwórca ciągle mówi do każdego i podkreślił potrzebę wsłuchiwania się w głos Boga. Zwracając się do skautów apelował: Słuchajcie Pana Boga, który mówi z ambony natury otaczającej przyrody, słuchajcie Tego, który mówi w waszym sercu, słuchajcie Boga na kartach Pisma św. i sami bądźcie dla ludzi księgą, którą czytają (…) Napełniacie się tu braterstwem i wzajemną służbą. Obóz się jednak skończy i wrócicie na niziny do swej codzienności. Tam ludzie czekają na wasze świadectwo. Ponieważ jesteście skautami, nosicie mundur „Skauta Europy”, macie swoje zasady, więc ludzie chcą także w was zobaczyć świadków wiary, młodzieńców dla których Bóg, Honor i Ojczyzna są czymś bardzo ważnym – podkreślił bp Turzyński, dziękując gospodarzom, którzy użyczyli skautom miejsce na letni obóz i mieszkańcom Glisnego za wszelką życzliwość wobec młodych ludzi w harcerskich mundurach.

Po Mszy św. wszyscy spotkali się na uroczystym Apelu z odprawą i wciągnięciem na masz flagi Polski i Unii Europejskiej. „Skauci Europy” to bowiem ruch istniejący w 20 krajach Europy, skupiający organizacje katolickie, protestanckie i prawosławne. Potem biskup z księżmi odwiedzili wszystkie obozowiska usytuowane w lesie, rozmawiając z ich gospodarzami.

Na koniec swego pobytu pod Luboniem ksiądz biskup nawiedził kościół rektoralny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, interesując się historią jego powstania, tradycją Mszy partyzanckich i pracą sercanów w tym miejscu. Zapewniał, że jeszcze tutaj kiedyś zaglądnie.

Ks. Andrzej Sawulski

-----------------------------------------------

Obóz skautów w Glisnem trwał trzy tygodnie. Wzięli w nim udział skauci z 7 i 3 Drużyny Radomskiej „Skautów Europy” należący do Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”.

Skauci Europy” to ruch wychowawczy dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 18 lat. Ruch jednoczy młodych ludzi z różnych krajów Europy i dostarcza młodemu człowiekowi możliwości osobistego rozwoju w pięciu dziedzinach: zdrowie i sprawność fizyczna, zmysł praktyczny, kształcenie charakteru, zmysł służby, życie religijne.