To był XV Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW z terenu Powiatu Limanowskiego

 XV Przegląd Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Limanowskiego zwabił w minioną niedzielę 12 lipca tłumy do Zalesia. Zmagania drużyn oceniali etnografowie i muzycy. Zwyciężyło KGW Makowica, które pojedzie na turniej wojewódzki. Miejsce drugie Wilkowisko, natomiast III miejsca zajęły KGW Paradne Gosposie z Kasinki Małej i KGW Męcina.

W imieniu organizatorów uroczystość otworzył wicestarosta Mieczysław Uryga który mówił - Takimi konkursami, jak dzisiejszy, chcemy popularyzować i promować dorobek Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu limanowskiego. Ta działalność wywiera znaczący wpływ na ochronę lokalnego folkloru, rękodzieła ludowego czy kultywowanie przygotowywania tradycyjnych potraw. Jednak najważniejsze w tej działalności jest  tworzenie więzi wspólnotowej, rozwój tożsamości regionalnej, rozbudzenie zainteresowania, nie tylko wśród społeczności lokalnych, dziedzictwem kulturowym naszego powiatu limanowskiego a przy okazji jego promocji, za co jestem bardzo wdzięczny.

  

 

Oczywiście na przegląd oprócz rzeszy turystów i mieszkańców powiatu, przybyli także Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, Wójt Gminy Kamienica Władysław Sadowski, Wójt Gminy Jodłownik Paweł Stawarz. Na uroczystościach nie zabrakło także Członków Zarządu Powiatu Agaty Zięba, Jana Więcka i Radnych zaróno z Powiatu Limanowskiego, jak i z poszczególnych samorządów gminnych.

W ramach Powiatowego Przeglądu KGW odbyły się cztery konkursy - potraw regionalnych, śpiewu, rękodzieła i scenek obyczajowych. Oceniała je komisja w składzie:

 

  • Magdalena Kroh - muzyk, folklorysta, MCK "Sokół",
  • Zofia Skwarło - folklorysta, MCK "Sokół",
  • Aleksander Smaga - muzyk, MCK "Sokół".

Komisja po obejrzeniu i gruntownej ocenie prezentacji poszczególnych Kół postanowiła przyznać następujące miejsca w punktacji łącznej za wszystkie konkursy:

 

I miejsce i nagrodę w wysokości 2000zł - KGW Makowica

 

II miejsce i nagrodę w wysokości 1800zł  - KGW Wilkowisko

 

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody w wysokości 1500zł - KGW Paradne Gosposie z Kasinki Małej i KGW Męcina

 

Dwa równorzędne IV miejsca i nagrody w wysokości po 1200zł KGW Kamienica i KGW Ujanowice

 

 

 

 

 

 

  

  

 

Ponadto Komisja przyznała dyplomy za zajęcie I miejsca w poszczególnych konkursach:

 

Konkurs tradycyjnych potraw regionalnych:

 

·         Paradne Gosposie z Kasinki Małej za Krupy ze śliwkami

·         KGW Makowica za Kaszę ze skwarkami

 

Konkurs rękodzieła artystycznego:

 

- KGW Wilkowisko

- KGW Makowica

 

 

Konkurs tradycyjnych scenek obyczajowych lub pieśni ludowych

 

- KGW Makowica za scenkę „Z wiechą do sołtysa Pietra”

Zgodnie z regulaminem Przeglądu Komisja zakwalifikowała na VII Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW w Jabłonce (październik 2015) oraz na 41 „Limanowską Słazę” 

- KGW Makowica za scenkę obyczajową „Z wiuchą do sołtysa Pietra

Wręczenia nagród, rzeźb i pamiątkowych dyplomów dokonali: Poseł Wiesław Janczyk, Wicestarosta Mieczysław Uryga, a także członkowie Zarządu Powiatu Agata Zięba i Jan Więcek.

 

  

  

 

 

Podczas przeglądu Przewodnicząca Komisji Konkursowej Magdalena Kroh złożyła serdeczne podziękowania dla wszystkich Członków Kół Gospodyń Wiejskich, a także wszystkim wykonawcom za wysiłek i zaangażowanie przy przygotowaniu programów scenicznych oraz stoisk z potrawami i rękodziełem artystycznym - Cieszymy się, że w tegorocznym konkursie zadebiutowały cztery nowe koła, wszystkim życzymy wytrwałości i sukcesów w dalszej pracy.Zachęcamy również do poszukiwania nowego repertuaru w przedstawianiu scenek obyczajowych oraz właściwego doboru pieśni ludowych, nawiązujących w szczególności do tradycyjnej obrzędowości rodzinnej i dorocznej wsi swojego regionu. Dziękujemy organizatorowi czyli Starostwu Powiatowemu w Limanowej, za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie imprezy oraz za ufundowanie wspaniałych nagród. Dziękujemy również partnerom Przeglądu: Samorządom Gminy Kamienica i Gminy Jodłownik.

 

 

 

Piękne stroje, wspaniała regionalna kuchnia, bogate i różnorodne programy artystyczne oraz wykonane z precyzją i kunsztem artystycznym dzieła wzbudzają zachwyt wśród mieszkańców.

 

  

 

Podczas uroczystości zgromadzona publiczność bawiła się w rytm muzyki zespołuGÓRALSI. Kolorową niespodzianką dla dzieci była zjeżdżalnia z której chętnie podczas imprezy korzystały dzieciaki. 

Na zakończenie, ręce wszystkich uczestników Powiatowego Przeglądu KGW wicestarosta Mieczysław Uryga złożył podziękowania i wyraził słowa uznania za ogrom pracy i trud włożony w przygotowanie stoisk.

 źródło:Powiat Limanowski

                                                                                              galeria zdjęć:Stefan Hutek