Młodzieżówki OSP w Margoninie

 

To juz kolejny rok z rzędu młodzież strażacka wypoczywa w wielkopolskiej miejscowości - zgodnie z porozumieniem o wymianie młodzieży podpisanym pomiędzy Gminą Mszana Dolna a Miastem i Gminą Margonin. Uczestnicy obozu strażackiego zostali zakwaterowani w budynku Ośrodka Szkolenia i Wychowania w miejscowości Próchnowo, gm. Margonin. 

 

Podczas wakacyjnego pobytu w Margoninie nasza młodzież zwiedziła miejscowość Margonin, Kołobrzeg oraz zagościła w jednostce Państwowej Straży Pożarnej w Pile, gdzie zaprzyjaźniony z nami komendant mł. bryg. Rafał Mrowiński oprowadził nas po jednostce - o przebiegu wakacyjnego wypoczynku opowiadają opiekunowie grupy z Gminy Mszana Dolna. Zobaczyliśmy tam między innymi stanowisko kierowania połączonych służb ratowniczych pogotowia ratunkowego, straży pożarnej oraz nadleśnictwa i cały sprzęt strażacki będący na wyposażeniu tej jednostki. Udało nam się również zorganizować jednodniowy pobyt nad morzem – w Kołobrzegu - gdzie młodzież spędzała czas na plaży oraz wypłynęła statkiem „Viking” w rejs po morzu. Młodzieżówka OSP zwiedzała również sam Margonin poznając przy okazji historię miasta i jego kościoła. Uczestnicy wyjazdu wzieli udział w niedzielnej Mszy świętej w miejscowości Żoń. Podczas pobytu w Margoninie młodzież z terenu naszej Gminy uczestniczyła w szkoleniu na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Warsztaty to prowadził dh Filip Hermaszewski. Korzystając z pięknej, słonecznej pogody młodzież korzystała z atrakcji nad Jeziorem Margonińskim. Mieli tutaj do dyspozycji strzeżone kąpielisko z kompleksem zjeżdżalni, a także narty wodne.

 

Opiekę nad młodzieżą zapewnili: dh – Piotr Doll z OSP Lubomierz, dh – Wojciech Gil z OSP Olszówka, dh – Piotr Żurek z OSP Olszówka oraz Barbara Kościelniak, Ewa Lach, Dorota Potaczek i Krystyna Płachetka.

 

Obóz strażacki Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych został zorganizowany dzięki częściowemu dofinansowaniu Urzędu Gminy Mszana Dolna i rodziców młodzieżówki OSP.

 

Piotr Doll