Ku pamięci poległych w Katyniu i zmarłych w katastrofie lotniczej w Smoleńsku

10 kwietnia 2015 roku, po raz trzeci uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy i miasta Mszana Dolna wzięli udział w „Sztafetowym Biegu Katyńskim”. Startując w zawodach oddali hołd ponad 22 tysiącom żołnierzy, policjantów, strażników granicznych, urzędników państwowych zamordowanych w 1940 roku przez rosyjskie NKWD oraz 96 przedstawicielom polskich elit z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej koło Smoleńska w 2010 roku. Sportowe zmagania zostały poprzedzone złożeniem wiązanek z kwiatów w biało-czerwonych barwach oraz zapaleniem zniczy przez przedstawicieli władz gminnych i miejskich Mszany Dolnej, Rady Powiatu Limanowskiego, proboszczów mszańskich parafii, koła PiS oraz delegacji szkół i przedszkoli pod obeliskiem  upamiętniającym ofiary sowieckiego totalitaryzmu, jak również członków tragicznego lotu do Smoleńska. W ich intencji została odmówiona modlitwa.

Miejscem sportowej rywalizacji  był stadion LKS Witów Mszana Górna oraz tereny do niego przylegające.  Przed rozpoczęciem zawodów Zbigniew Jarosz, nauczyciel ZPO w Mszanie Górnej, przybliżył młodzieży informacje związane z „mordem katyńskim” i „katastrofą smoleńską”.

Na starcie w kategorii szkół podstawowych stanęły drużyny z:  Glisnego, Kasiny Wielkiej, Mszany Górnej nr 1, Raby Niżnej, Łostówki, Łętowego, Mszany Dolnej nr 1, Mszany Dolnej nr 2 oraz Olszówki. Dystans 4x800 m najszybciej pokonała sztafeta z Olszówki (Kinga Gackowiec, Marcelina Żurek, Jakub Czyszczoń, Dariusz Potaczek) przed Kasiną Wielką (Joanna Kopytek, Karolina Kaleta, Marek Rapta, Krystian Faron) oraz Łostówką (Paulina Chorągwicka, Paulina Niedośpiał, Kacper Myszogląd, Jan Kordeczka).

W kategorii szkół gimnazjalnych zawodnicy pokonali dystans 8x800 m. Wygrała sztafeta z Kasiny Wielkiej (Justyna Popławska, Weronika Kaleta, Arkadiusz Drąg, Paweł Rapta). Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Mszany Górnej (Anna Zasadni, Gabriela Dawiec, Maciej Kordeczka, Paweł Piekarczyk). Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Raby Niżnej (Emilia Gacek, Magdalena Knowa, Łukasz Gackowiec, Daniel Wacławik).  Miejsca czwarte i piąte zajęli gimnazjaliści z Mszany Dolnej.

Trzy najlepsze drużyny w kategoriach szkół podstawowych i gimnazjalnych zostały nagrodzone pucharami, medalami i dyplomami. Pozostałym sztafetom wręczono pamiątkowe dyplomy.

III Sztafetowy Bieg Katyński odbył się pod patronatem Wójta Gminy Mszana Dolna Bolesława Żaby przy wsparciu Burmistrza Miasta Mszana Dolna Józefa Kowalczyka.  Składamy serdeczne podziękowania samorządom – gminnemu i miejskiemu - za dofinansowanie imprezy, Panu Stanisławowi Białoniowi – Prezesowi LKS Witów Mszana Górna - za pomoc w przeprowadzeniu zawodów, Pani Janinie Nachman za opiekę pielęgniarską,  Pani Marii Kozyra – Prezes GS w Mszanie Dolnej za wsparcie finansowe i opiekunom drużyn za przygotowanie zawodników do biegu – wyrazy wdzięczności przekazują organizatorzy uroczystości.