Limanowa pamięta o Tragedii Smoleńskiej

 10 kwietnia 2015 r. w całym kraju wspominano 5 rocznicę Tragedii Smoleńskiej. W wielu miastach odbyły się uroczystości połączone z odprawianymi za poległych  mszami  św. Również Limanowa oddała hołd pamięci 96 ofiarom katastrofy samolotu TU 154 pod Smoleńskiem. Z inicjatywy Stowarzyszenia Kulturalno- Oświatowego Ziemia Limanowska, słuchaczy Radia Maryja i Klubu Gazety Polskiej w Limanowej miała miejsce uroczystość, na którą złożyły się: msza św. koncert  Chóru Chłopięcego  Bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej połączonego z recytacją wierszy w wykonaniu Pani Grażyny Nowak Wicedyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Limanowej oraz złożenie zniczy pod Krzyżem Smoleńskim. Głównym celebransem i kaznodzieją  był ks. Kanonik Stanisław Wojcieszak. W swojej homilii powiedział między innymi:

„10 kwietnia  wpisał się w historię Polski. W roku 1525 na ryku krakowskim ma miejsce Hołd Pruski, który składał Albrecht Hohenzollernem Królowi Polskiemu Zygmuntowi I Staremu. Wydarzenie to bardzo precyzyjnie przedstawił Jan Matejko malując obraz, który odwiedzał wiele stolic  Europy przypominając że Polska pomimo rozbiorów istnieje. Agresorzy ze wschodu i zachodu robili wszystko aby obraz ten ukryć. Od roku 2010 10 kwietnia związany jest z narodową tragedią . Dzisiaj wypada 5 jubileuszowa rocznica tego wydarzenia, gdzie 96 osób poniosło śmieć  24 kobiety i 72 mężczyzn , ludzie różnych stanów i wyznań ale wszyscy zginęli służąc ojczyźnie. Wśród ofiar było dwóch Prezydentów Polski , 10 duchownych, 2 biskupów był też duchowny pochodzący z Laskowej związany z Limanową ks. Józef Joniec. Ofiarami było też 3 Marszałków Sejmu, 6 dowódców wojskowych 11 parlamentarzystów ,  urzędnicy pracownicy kancelarii Prezydenta oraz załoga samolotu. Najstarszym który zginął był Prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski liczący 91 lat, przeżył sybir skazanie na śmierć a zakończył życie w tak tragicznych okolicznościach. Kraj pokrył się żałobą co ukazywały biało czerwone flagi na wielu polskich domach w miastach i wsiach. Wiele osób a zwłaszcza młodych czekało w kolejce modląc się często aby oddać część Prezydenckiej Parze w jego pałacu. Później pogrzeb w Krakowie i napis przy grobie Prezydenta „Ciała śpią ale Duch czuwa”   Mimo jazgotu sprzeciwu niektórych dotyczących pochówku w Katedrze , ks. Kardynał Stanisław Dziwisz pokazał się naprawdę wierny i wielki. Co pozostało z tamtych dni ? Na pewno pozostał znak krzyża, który to młodzież przyniosła przed Pałac Prezydencki, który to wzbudził protest i oburzenie, ale noc i dzień trwały grupy ludzi , którzy modlili się za poległych i Ojczyznę. Zapalono tysiące zniczy. Ale to przeszkadzało mieszkańcowi prezydenckiego pałacu i decydentom stolicy, usunięto kwiaty, znicze i krzyż. Ale krzyż i pamięć pozostają w sercach wielu Polaków. Każdego  10 miesiąca na pamiątkę miesięcznicy tragedii odprawiana jest w wielu miejscowościach Masza św. za poległych i Ojczyznę. Szczególnie jest znana transmitowana  przez Telewizje Trwam msza św. z Katedry św. Jana w Warszawie. W Limanowej uczczono pamięć  ofiar tragedii smoleńskiej dwa dni po niej w Bazylice była odprawiona msza św. gdzie Bazylika wypełniła się wtedy młodzieżą , a dziś? Taka msza odprawiana jest z intencji słuchaczy Radia Maryja co miesiąc .”

Po zakończeniu mszy św. i koncertu młodzież Strzelca  przeniosła Krzyż Smoleński  pod którym po krótkiej modlitwie prowadzonej przez ks. Prałata Józefa Poręby złożono znicze. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych w osobach: Grzegorz Biedroń –Radny Województwa Małopolskiego,  Radni Powiatu Limanowskiego Ewa Filipiak, Rafał Rusnak, Wojciech Włodarczyk, Stefan Hutek, Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz, Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda, Radny Miasta Limanowa Walenty Rusin , Radny Gminy Limanowa Bogusław Pazdur. Wyrazy szczególnego podziękowania  należy skierować do Chóru Chłopięcego Bazyliki Matki Bożej Bolesnej pod Dyrekcją Pani Haliny Dyczek, młodzieży Strzelca pod dowództwem Pana Stanisława Dębskiego , Pani  Grażynie Nowak Wicedyrektor  Zespołu Szkół nr 1  w Limanowej.

                                                                                                                                 Tekst, zdjęcia Stefan Hutek