GOSPELOWO, BLUESOWO…

 Podążając drogą inspiracji muzycznych nauczycielki Szkoły Podstawowej Nr 1 w Lubomierzu wraz z grupą starszych dziewcząt należących do zespołu „Śwarni Lubomiyrzanie” wzięły udział  w warsztatach muzyki gospel. Pierwsza ich część odbyła się 24 i 25 lutego. W sali Kina Luboń zgromadziła się grupa osób z okolic Mszany Dolnej kochająca wspólny śpiew. Organizatorami spotkania są Parafia pw. św. Michała Archanioła, Mszański Ośrodek Kultury oraz krakowski Studencki Festiwal Muzyki Bluesowej Bluesroads. Zajęcia prowadzi Natalia Kwiatkowska - absolwentka Szkoły Muzyki Rozrywkowej w Krakowie, jedna z najwybitniejszych współczesnych polskich wokalistek bluesowych, która „zarażała” uczestników warsztatów swoim entuzjazmem. 

To nowe doświadczenie przyniosło wiele satysfakcji, ponieważ po raz pierwszy to nie my prowadziłyśmy zajęcia lecz uczyłyśmy razem z naszymi podopiecznymi – podkreślają nauczycielki.  Świetna zabawa i nauka piosenek w języku ojczystym i angielskim, ciekawa aranżacja utworów pomogły przełamać wszelkie słabości i obawy, czego efektem było klaskanie, skakanie. Całe ciało pochłonęła muzyka gospel. W czasie prób salę kinową wypełniała wspaniała atmosfera: uśmiech na twarzach (powodów było wiele), wybuchy radości oraz śpiew prosto z serca. Nawet ćwiczenia emisyjno – dykcyjne okazały się być frajdą. Tym, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w takich warsztatach i nie znają tej muzyki chcemy w kilku zdaniach ją opisać. GOSPEL – jest muzyką szczerą, spontaniczną, pełną ducha. Emanuje z niej Dobra Nowina, która ma wielką moc i otwiera szeroko serca. Podczas śpiewu gospel można się przekonać o wielkiej sile, radości i możliwościach jakie posiadamy i dodatkowo świetnie się przy tym bawić. Gospel to coś więcej niż muzyka – to cudowne przesłanie płynące muzyczną falą z nieba na ziemię. W niej ukryta jest siła pozytywnej relacji między człowiekiem, a Bogiem. Może tego doświadczyć każdy, kto tylko zechce otworzyć serce na jej działanie. Ta siła potrafi zmienić człowieka. Zmienić na lepsze.
Dlatego cieszymy się, iż mogłyśmy być na takich warsztatach - nauczyć się wielu nowych rzeczy, poznać ciekawych ludzi, otworzyć się na to, co niesie nam życie. Przed nami kolejne spotkanie, na które czekamy z niecierpliwością.

red. Katarzyna Wojtyczka, Dorota Wcisło

fot. MOK Mszana Dolna