Zdrada, zdrada, zdrada…ale ciepła woda wciąż jest w kranie

 

Zdrada, zdrada, zdrada…ale ciepła woda wciąż jest w kranie.

Informację zamieścił 

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Europie Środkowo-Wschodniej w tym zwłaszcza Polsce grozi gwałtowny i znaczący odpływ zagranicznego kapitału spekulacyjnego. Wbrew ewidentnym bredniom i półprawdom serwowanym przez niektórych tzw. bankowych analityków w studio TVN24 czy TVN Biznes i Świat, to nie koniec umacniania się franka szwajcarskiego podobnie, jak dolara i funta brytyjskiego oraz dalszego osłabiania się, zarówno euro, jak i polskiego złotego. Z drogim lub jeszcze droższym, niż dziś FCH możemy mieć do czynienia już wkrótce po 22 stycznia czyli po decyzji EBC o dodruku euro, jak i po 25 stycznia, czyli po wyborach w Grecji. Frank po 4,50 – 5zł i dolar na zbliżonym poziomie jest całkiem realny. Szwajcarzy całkowicie słusznie uznali, że wspólna waluta euro to tonący Titanic i postanowili zadbać o własny interes. Niewątpliwie, bardzo na tych zawirowaniach walutowych ucierpią banki, w Europie Środkowo-Wschodniej, a zwłaszcza banki w Polsce. Warto też pamiętać, że Polska, zwłaszcza za czasów poprzedniego ministra finansów J.V.Rostowskiego – „Sztukmistrza z Londynu”, wręcz taśmowo emitowała obligacje Skarbu Państwa właśnie we frankach, dolarach, jenach, funtach czy euro. Jest tego na blisko 200 mld zł, a dług zagraniczny Polski to ponad 370 mld dol. Obsługa tych zagranicznych pożyczek będzie teraz znacznie droższa, tym bardziej, że równie szybko jak spadała rentowność polskich papierów wartościowych, może ona teraz rosnąć.Niewykluczone, że czeka nas też kryzys bankowy

Wkrótce 1 proc. najbogatszych będzie mieć więcej niż reszta

Przy utrzymaniu się obecnych trendów do 2016 roku 1 proc. najbogatszych ludzi na świecie będzie posiadać więcej niż reszta populacji – wynika z badania organizacji Oxfam, opublikowanego w
poniedziałek. W dokumencie zwrócono uwagę na szkodliwość tego zjawiska.

Czekają nas lata wzrostu bezrobocia i nierówności

W ciągu najbliższych czterech lat liczba bezrobotnych na świecie w dalszym ciągu będzie wzrastać – zwiększy się o co najmniej 11 milionów; pogłębią się również nierówności społeczne – ostrzega Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP).W 2019 roku bez pracy może być ponad 219 milionów ludzi na całym świecie – prognozują autorzy opracowania. MOP prognozuje też, że „niestabilność socjalna jest szczególnie dotkliwa w krajach i regionach, w których bezrobocie młodych jest wysokie lub gwałtownie wzrasta”.

Goldman Sachs: Polska najbardziej ucierpi na skutkach umocnienia się franka szwajcarskiego

Spośród krajów regionu, Polska wydaje się najbardziej narażona na negatywne skutki aprecjacji franka szwajcarskiego (CHF). Jednak mimo potencjalnego wpływu na konsumpcję indywidualną i sytuację banków, wyższy kurs franka nie powinien skutkować problemami ze stabilnością ani wzrostem systemowym, uważają analitycy Goldman Sachs.

Decyzje EBC. Spiegel: Niemcy martwią się o kurs złotego

Niemieccy ekonomiści obawiają się, że gdy EBC zacznie zalewać rynek pieniądzem, korona i złoty mogą stać się celem spekulantów. W związku z tym możliwe jest, że te kraje będą musiały ustalić nowy kurs wymiany w stosunku do euro, bądź też zrezygnować z powiązania swojej waluty z euro – czytamy w internetowym wydaniu Spiegla.

EBC: program QE skoncentrowany na skupie obligacji rządowych

EBC wprowadzi od marca tego roku program luzowania ilościowego (QE) wart 1 bln euro, który będzie polegał na skupowaniu obligacji wartych 60 mld euro miesięcznie; program potrwa do września 2016 roku -poinformował w czwartek szef banku Mario Draghi.

Droższy frank na dłużej? Zobacz, co decyzja EBC może oznaczać dla Polski

Drukowanie euro przez EBC oznacza, że z mocnym frankiem zostaniemy na dłużej – przewidują analitycy.

Frankowa pułapka

Uwzględnianie przez banki ujemnego LIBOR nie rozwiązuje problemów frankowiczów – uważa Janusz Szewczak. Ta deklaracja to nic innego jak Niderlandy Zagłoby. Minister finansów obiecał coś, co w gruncie rzeczy zależy tylko i wyłącznie od banku. Jeden bank może zastosować się do tych propozycji, zaś drugi bank wcale nie musi, gdyż nie ma żadnego aktu prawnego, który by to regulował. Całe wczorajsze posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej było dość dziwnym wydarzeniem. Otóż spotkali się przedstawiciele banków oraz – teoretycznie – ich nadzór czyli minister finansów i prezes Narodowego Banku Polskiego i ci drudzy pokornie pytali o zdanie banków. Klienci nie dostawali franków do ręki ani na konto, otrzymywali natomiast złote polskie przeliczone po kursie dnia. Tym samym banki na tej operacji – w mojej ocenie – zarobiły od 40-50 mld złotych.

Euro pójdzie na dno

Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie nad Menem, poinformował, że bank centralny strefy euro będzie skupował obligacje (rządowe i prywatne) o wartości 60 mld euro miesięcznie. Program ma potrwać do września 2016 roku, co oznacza, że do unijnej gospodarki zostanie wtłoczone 900 mld euro pustego pieniądza. Efektem tej keynesowskiej polityki będzie utrata wartości euro, a także złotówki, którą finansiści łączą w unijną walutą. W przypadku złotówki dolar już jest najdroższy od 6 lat.

EBOR obniżył prognozę wzrostu PKB dla Polski na 2015 r.

Wzrost gospodarczy w Polsce spowolni do 3,0 proc. w przyszłym roku wobec 3,3 proc. wcześniej prognozowanych, szacuje Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR). W 2014 roku wzrost PKB według banku ma wynieść 3,2 proc.

Deloitte: Dyrektorzy finansowi spodziewają się wzrostu PKB Polski poniżej 2,5 proc.

Połowa dyrektorów finansowych spodziewa się, że wzrost gospodarczy Polski w tym roku może być niższy niż 2,5 proc. Polscy CFO uważają, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw w perspektywie trzyletniej będzie dobra.

Szczurek zapewnia: w tym roku nasz deficyt spadnie do 3 proc.

Polska dziura budżetowa się kurczy. W 2014 roku nasz deficyt wyniósł 3,3 proc. W tym roku spadnie do 3 proc. – mówi minister finansów Mateusz Szczurek.

MF: Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło w listopadzie o 0,5 proc. do 771,02 mld zł

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec listopada 2014 roku wzrosło o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca i wyniosło 771,02 mld zł, podało Ministerstwo Finansów. Od końca 2013 r. zadłużenie zmniejszyło się o 8 proc.

Fiskus nie chce słuchać biznesu. Przedsiębiorcy krytyczni wobec decyzji Mateusza Szczurka

Minister finansów zmienił zdanie i z projektu ustawy o radzie oceniającej, czy firmy unikają podatków, wykreślił zapis o miejscu dla przedstawiciela przedsiębiorców – pisze „Puls Biznesu”.

Eurostat: Dług polskiego sektora general government wzrósł do 831,33 mld zł w III kw.

Zadłużenie sektora rządowego i samorządowego Polski wzrosło do 831,33 mld zł na koniec III kw. 2014 r. wobec 821,34 mld zł kwartał wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat.

Rynek pracownika? W Polsce wciąż nie istnieje. Oto prognozy dotyczące bezrobocia

W końcu grudnia 2014 roku mieliśmy 1,8 mln zarejestrowanych bezrobotnych, czyli o 332 tys. mniej niż w końcówce roku 2013 – szacuje resort pracy.Stopa bezrobocia skurczyła się zatem w ciągu roku o 1,9 pkt proc. – do 11,5 proc.

Pogotowie strajkowe utrzymane. Związkowcy dają czas Kopacz do 31 stycznia
Związkowcy chcą natychmiastowego wszczęcia negocjacji z Ewą Kopacz. Chodzi między innymi o rozmowy w sprawie podwyższonego wieku emerytalnego oraz umów śmieciowych i innych postulatów zgłaszanych 1,5 roku temu. W sprawie rozpoczęcia negocjacji ma zostać wysłane pismo do premier Kopacz. Jak sądzi Duda, rząd chce uprawiać dialog „konia i woźnicy”,w którym głównym atrybutem jest bat. – My na taki dialog nie pozwolimy,stąd nasze propozycje – powiedział. Dopiero po pierwszym spotkaniu z EwąKopacz związkowcy mają ocenić, czy ze strony rządu jest „dobra wola”i zadecydować czy zawieszone zostanie pogotowie strajkowe.

Górnicy to dopiero początek… Zobacz, ile Kopacz zapłaci za spokój

Po tym, jak rząd Ewy Kopacz poszedł na kompromis z górnikami, ustępstw żądają nauczyciele, kolejarze, urzędnicy oraz pocztowcy. Ile będzie kosztował spokój w roku wyborczym?

Żądania nauczycieli są warte 3 mld zł, pocztowców tylko 384 mln zł.
Przedstawiciele pracodawców ubolewają: ustępstwa wobec górników otworzyły worek z roszczeniami. Związkowcy odpierają zarzuty: walczymy o swoje, a rok wyborczy to dobry czas, by naciskać na rząd

Program Dobrowolnych Odejść z PGE. Będzie strajk?
Jak podkreśla, protestujący nie chcą skończyć jak Kompania Węglowa,która z narodowego czempiona stała się kiepsko zarządzaną spółką.

Piechociński: plan dla Śląska w najbliższych tygodniach

Jak wyjaśnił, znalezienie się całości lub części majątku restrukturyzowanych kopalń w spółce restrukturyzacyjnej spowoduje, że będzie można wydzielać te grunty, które nie służą wprost wydobyciu, a są własnością Kompanii Węglowej i jej kopalń. „Na tych gruntach będziemy umieszczać w ramach wejścia do specjalnych stref ekonomicznych nowych inwestorów tak, aby stwarzać alternatywne dla górnictwa miejsca pracy”

Rząd zapowiada bezzwłoczną notyfikację w KE pomocy dla górnictwa

Przedstawiciele rządu zapowiadają niezwłoczną notyfikację w KE nowelizacji ustawy „węglowej”, jako zakładającej przyznanie pomocy publicznej dla górnictwa. Przepisy UE stanowią, że takiej pomocy można udzielić tylko na zamykanie niekonkurencyjnych kopalń węgla.
Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej, oskarża premier Ewę Kopacz o kryzys w górnictwie
Premier Kopacz podpisała pakiet klimatyczny oraz zgodę na import węgla z Rosji. Przez to sytuacja jest trudna. Cześć mienia górniczego powinna być przekazana miastu. Nam łatwiej byłoby je sprzedać pod
inwestycje dające miejsca pracy – twierdzi prezydent Rudy Śląskiej.
Większość Polaków źle ocenia sytuację w kraju
Większość Polaków (55 proc., wzrost o 9 punktów proc. od grudnia) wyraża niezadowolenie z zachodzących zmian w kraju; nieco ponad jedna czwarta (28 proc., spadek o 7 punktów proc.) ocenia je pozytywnie; 17 proc. nie miało zdania – wynika z sondażu CBOS. .Znacznie gorzej niż przed miesiącem oceniana jest sytuacja gospodarcza Polski – tylko jedna piąta ankietowanych (21%, od grudnia spadek o 7 punktów) uważa, że jest ona dobra, natomiast niemal dwie piąte (37%, wzrost o 9
punktów) ocenia ją negatywnie.
Wojsko podzieli się z policją kałasznikowami
2,5 tys. karabinów „kałasznikow” trafi do polskiej policji. W ramach specjalnego porozumienia nieużywane sztuki tej broni odda funkcjonariuszom nasze wojsko.

Nierządne i zginienia bliskie

Rozrastające się bezpieczniackie watahy byle czego nie zjedzą, ani nie wypiją, więc nie ma takiej gospodarki, ani takiego państwa, którego w końcu nie rozniosłyby na ryjach. Najwyraźniej Polska
jest już na tym właśnie etapie, w którym zasoby kraju zostały przez bezpieczniackie watahy zeżarte do gołej ziemi. Teraz próbują one pozacierać ślady tej rabunkowej gospodarki i stąd premierzyca Ewa Kopacz przedstawiła górnikom propozycję nie do odrzucenia, rozpoczynając „negocjacje” od oświadczenia, że stanowisko rządu nie może ulec zmianie. Warto zwrócić uwagę, że wokół prawdziwej przyczyny braku rentowności nie tylko kopalni, ale spółek Skarbu Państwa, panuje zmowa milczenia nie tylko wśród Umiłowanych Przywódców z koalicji rządowej, ale również – wśród Umiłowanych Przywódców z parlamentarnych ugrupowań opozycyjnych.

Las zbankrutuje?

Część nadleśnictw już traci płynność finansową i grozi im bankructwo.Część nadleśnictw przez zabranie im pieniędzy musi stać się bankrutem. W związku z tym jest jasna sprawa, że te nadleśnictwa muszą ulec w pierwszym rzędzie sprzedaży. Kupi ten, kto ma pieniądze w układzie międzynarodowym” – zwraca uwagę prof. Jan Szyszko, poseł PiS.

Gdzie są pieniądze zabrane Lasom Państwowym? 800 mln „podatku”

Okazuje się przy okazji, że nie dosyć, iż pieniądze z olbrzymiego podatku przepadły – nie wybudowano za nie żadnych dróg, to na dodatek „haracz” spowodował utratę płynności finansowej przez poszczególne nadleśnictwa. Wygodny pretekst do prywatyzacji lasów?Dlatego senator Wojciech Skurkiewicz tym razem zwrócił się o wyjaśnienia do premier Ewy Kopacz.- Zwróciłem się do pani premier Ewy Kopacz z prośbą o to, żeby rząd precyzyjnie powiedział, na co środki finansowe z lasów, te 800
mln w roku 2014, zostały przekazane? Proszę także panią premier, żeby wskazała, które drogi w naszym kraju zostały zniszczone przez transporty drewna wywożonego z lasu. Pytam również, jakie są plany co do tych środków finansowych w roku 2015? To jest niebagatelna kwota 800 mln zł. Pytam się, na co rząd na dokładnie przeznaczyć te środki finansowe?

Majątek Polskich Kolei Linowych trafi do Polskich Kolei Górskich

Majątek Polskich Kolei Linowych zostanie przeniesiony do nowej spółki Polskie Koleje Górskie. MSW wydał zgodę na ten manewr. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zezwoliło na przeniesienie majątku Polskich Kolei Linowych (PKL) do spółki Polskie Koleje Górskie (PKG), która w 99,77% kontrolowana jest przez luksemburską firmę Altura. Właśnie z powodu zagranicznego właściciela PGK potrzebna była zgoda MSW na przejęcie przez nią polskich nieruchomości leżących m.in. w Tatrach oraz w terenach przygranicznych na trenie Zakopanego, Kościeliska, Szczawnicy, Zawoi, Międzybrodzia Żywieckiego, Międzybrodzia Kobiernickiego oraz Krynicy – Zdroju.

Związkowcy z PŻB apelują o wstrzymanie prywatyzacji firmy
Związkowcy z Polskiej Żeglugi Bałtyckiej apelują do ministra skarbu o wstrzymanie prywatyzacji firmy. Uważają, że PŻB przynosi zysk i sprzedaż jest nieuzasadniona. Dobra sytuacja finansowa to szansa
pozyskania inwestora strategicznego, który umożliwi rozwój – twierdzi resort skarbu.

Zadłużenie Polaków. Słabnie tempo wzrostu zaległych zobowiązań Polaków
Na wyhamowanie przyrostu zaległego zadłużenia może mieć wpływ niewielki wzrost liczby klientów podwyższonego ryzyka. Na koniec ubiegłego roku zaległe zobowiązania finansowe Polaków wyniosły prawie 41 miliardów złotych, czyli o 1,1 mld złotych więcej niż przed rokiem.Z raportu wynika, że blisko 2 miliony 400 tysięcy Polaków nie płaci swoich zobowiązań terminowo. Średnie zaległe zadłużenie na koniec grudnia wyniosło 17 214 zł, oznacza to wzrost o 310 zł w porównaniu z tym samym czasem 2013 roku.
Czy można przeżyć za pensję minimalną w Polsce? Tak, pod warunkiem, że jest się koniem

Od 1 stycznia obowiązuje nowa stawka płacy minimalnej – 1750 zł brutto, co na rękę daje 1350 zł. Czy można za tyle przeżyć? Można, pod warunkiem że się jest koniem. W przypadku ludzi jest to raczej wegetacja – pisze w komentarzu Mira Suchodolska.

Ranking krajów o najwyższej sile nabywczej pieniądza
Zestawienie państw o najniższych kosztach życia w oparciu o indeks siły nabywczej pieniądza pokazuje, ile towarów i usług można kupić za średnią pensję w danym państwie. Jak na tle światowej czołówki prezentuje się Polska? Dane do rankingu pochodzą z portalu numbeo.com Wszystkie poziomy
indeksów odnoszą się do Nowego Jorku, dla którego wartość każdego indeksu wynosi 100 pkt. Oznacza to, że przy indeksie siły nabywczej pieniądza na poziomie 95 pkt. za średnią pensję w danym kraju można kupić o 5 proc. mniej towarów niż w Nowym Jorku. Pod względem ilości produktów i usług, jakie można kupić za daną pensję Polska zajęła 41 miejsce w rankingu. Zdolności nabywcze Polaków są wyższe chociażby niż Portugalczyków, Greków czy Litwinów. Z kolei jeżeli chodzi o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych Polska zajęła dopiero 90. miejsce w zestawieniu państw uwzględnionych przez portal numbeo.com. Wskaźnik kosztów wynajmu plasuje nasz kraj na 72. miejsce w zestawieniu.

GUS: Rosną wynagrodzenia i zatrudnienie w firmach

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2014 r. wzrosło o 3,7 proc. r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 1,1 proc. r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Średnia płaca w polskich przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób wyniosła w grudniu 4,38 tys. zł.
Na dodatkową emeryturę oszczędzają tylko najbogatsi
Z trzeciego nieobowiązkowego filaru emerytalnego korzystają tylko najbogatsi. Tymczasem obok obowiązkowego oszczędzania w ZUS i OFE, Polacy powinni dodatkowo gromadzić środki na przyszłe emerytury.
Połowa Polaków odłoży na 500 zł emerytury. Nie uzbierają nawet na minimalne świadczenie

Załóżmy przez chwilę, że przez kolejne 25 lat w Polsce nie byłoby wzrostów i spadków inflacji, wynagrodzeń, PKB etc. Innymi słowy: pełen constans. A teraz weźmy pracownika, który w całym tym okresie zatrudniany jest na umowę-zlecenie i etatach z pensją minimalną (1750 zł brutto).

Przerwijmy ciszę nad debatą o wolnym handlu z USA. Porozmawiajmy o zagrożeniach

Polska stawia się na straconej pozycji. Być może pieniądze podatników trafią do zagranicznych korporacji. Być może firmy krajowe będą miały mniejszą ochronę prawną niż zagraniczne. Wszystko w pakiecie z umową o wolnym handlu z USA. W Niemczech czy Francji trwają debaty. U nas trwa
wielka cisza. Pora ją przerwać – pisze w komentarzu Aleksandra Ptak.
Koniec z unijną solidarnością ws. rosyjskiego embarga?
Komisja Europejska zezwoliła krajom Unii na podpisywanie dwustronnych umów z Rosją na eksport trzody chlewnej, podrobów oraz tłuszczu wieprzowego. Skorzystała z tego Francja, która poinformowała już, że otrzymała wstępną zgodę Moskwy na wznowienie dostaw.
Europa oblała test z braterstwa. Czy istnienie UE ma sens?

Jeśli Niemcy i Grecja nie biorą wzajemnej odpowiedzialności za swoje długi i dobrobyt, to jaki jest cel istnienia Unii Europejskiej? – pyta George Friedman z Ośrodka Stratfor.

Rosja może zezwolić na import wieprzowiny z UE

Rosja może zezwolić na import świń i niektórych produktów wieprzowych z Unii Europejskiej – poinformował rzecznik Komisji Europejskiej ds. bezpieczeństwa żywności.Możliwość taka miała się pojawić po rozmowach przedstawicieli KE i rosyjskich służb weterynaryjnych, jednak francuskie ministerstwo rolnictwa już osiągnęło w tej sprawie porozumienie z Rosją. Bruksela zgodziła się, by kraje UE indywidualnie ustalały z Moskwą warunki zniesienia zakazów. Przez to Polska może wypaść z europejskiego rynku wieprzowiny. Dania, Holandia i Włochy mogą zgodzić się na rosyjskie wymogi, by
zakłady importujące do Rosji nie kupowały wieprzowiny w Polsce i w krajach bałtyckich.

Niemiecki rząd sygnalizuje Rosji gotowość do współpracy gospodarczej
Rząd Niemiec na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos sygnalizował Rosji „zasadniczą gotowość” do utworzenia wspólnego obszaru gospodarczego, nie przedstawił jednak Moskwie żadnej konkretnej oferty – powiedziała w piątek zastępczyni rzecznika rządu Christiane Wirtz. Niemcy są gotowe do rozmów z Moskwą na temat utworzenie europejsko-rosyjskiej strefy handlowej – donosi „Sueddeutsche Zeitung”.

Minister rolnictwa do producentów owoców: Musicie sami szukać rynków zbytu
- W sprawie uprawy truskawek rolnicy podejmują decyzję już na jesieni, czyli już dzisiaj muszą szukać innych niż rosyjskie rynki zbytu – powiedział szef resortu rolnictwa.

Protest rolników przeciwko wyprzedaży ziemi rolnej. Sawicki: szukają rozgłosu

Rolnicy wspierani przez delegację górników protestują przeciwko sprzedaży ziemi rolnej obcokrajowcom. Pikietują z obstawą 40 ciągników przed stargardzkim oddziałem Agencji Nieruchomości Rolnej. Zdaniem ministra rolnictwa Marka Sawickiego – liderzy pikiety szukają rozgłosu,

Zła sytuacja polskiego sektora transportu drogowego

„Brak natychmiastowej i skutecznej reakcji rządu Ewy Kopacz m.in. w związku z rosyjskim embargiem i pensją minimalną w Niemczech może doprowadzić do upadku polskiego sektora transportu
drogowego” – nekrolog o takiej treści ukazał się dziś w jednym z dzienników. Zamieścił je Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska.

W MdM przepadło aż 400 mln złotych

Z 600 mln złotych przeznaczonych na 2014 rok wydano 207 mln złotych, a dofinansowanie na rok 2015 dla osób korzystających z programu wynosi 136 mln, natomiast na 2016 już tylko 22 mln złotych. W pierwszym roku funkcjonowania programu uderzający był niski udział w nim rodzin i osób wielodzietnych. Według danych BGK tylko 7 proc. zaakceptowanych w ub. roku wniosków dotyczyło rodzin z dwójką dzieci, w przypadku rodzin z trójka dzieci było to 1 proc. Osoby samotne z dwójką lub trójką dzieci, według danych banku, w ogóle nie skorzystały ze wsparcia państwa do zakupu mieszkania.

Zaskoczeni ministrowie rządu Kopacz

Minister Sawicki i wicepremier Piechociński o sprawach dotyczących swoich resortów dowiadują się z
mediów .Minister dowiedział się chyba z mediów, że Komisja Europejska miała przyzwolić niektórym krajom członkowskim na indywidualne rozmowy z Rosją dotyczące zniesienia embarga na eksport do
tego kraju produktów wieprzowych.Minister Piechociński (także wicepremier)oburza się teraz publicznie na Niemców, natomiast nie jest w stanie wyjaśnić, jak tej niemieckiej decyzji przeciwdziałał w rozmowach bilateralnych i na forum instytucji europejskich.

MG przyjęło listę energetycznych projektów strategicznych

Ministerstwo Gospodarki 13 stycznia br. przyjęło dokument „Lista Projektów Strategicznych dla infrastruktury energetycznej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”, stanowiący Project pipeline dla sektora energetyki w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Minister środowiska: w tym roku nowa ocena wielkości złóż gazu łupkowego
W tym roku pojawi się nowa ocena wielkości złóż gazu łupkowego w Polsce, oparta o informacje od inwestorów dokonujących odwiertów i prowadzących badania geologiczne. Mimo zapewnień ministra o szybkich pracach na specustawą węglowodorową, już siedem spółek zrezygnowało z inwestowania w polskie łupki.
Program przesiedleń syryjskich uchodźców do Polski

Program, w ramach którego do Polski zostanie przesiedlonych 100 syryjskich uchodźców, to pierwsza tak duża inicjatywa realizowana przez nasz kraj. W przyszłości chcemy angażować się w podobne projekty – mówi szef Urzędu do spraw Cudzoziemców Rafał Rogala.