Wystawa „Wielka Wojna w Małopolsce - Ludzie, Miejsca, Bitwy” tylko do 31 stycznia 2015 !!!

             W Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej w Limanowej do końca stycznia 2015 roku można zwiedzać wystawę „Wielka Wojna w Małopolsce - Ludzie, Miejsca, Bitwy.”

Wystawa ta została zorganizowana przez Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego w ramach projektu Wielka Wojna w Małopolsce - pamięć i tożsamość.” Wystawa składa się z 27 tablic opracowanych przez członków Polskiego Towarzystwa Historycznego z oddziałów w Limanowej, Nowym Sączu, Nowym Targu, Myślenicach i Tarnowie oraz eksponatów z czasów I Wojny Światowej. Eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Limanowej, Józefa Gucwy z Bobowej, Stanisława Szambelana z Krużlowej (GRH Gorlice 1915), Tomasza Jastrzębskiego z Wieliczki (PTH Nowy Targ), Ireneusza Piszczka z Limanowej, Marka Pankiewicza z Limanowej, Marka Rusina z Limanowej, Wojciecha Mirochy z Żywca. Wśród licznych pamiątek Wielkiej Wojny prezentowanych na wystawie warto zwrócić uwagę na oryginalny plakat obwieszczenie o powszechnej mobilizacji z 1914 roku, a także na  oryginalny krzyż i kopułkę z kaplicy – mauzoleum z Jabłońca. Można między innymi także zobaczyć broń i mundury oraz dokumenty z okresu I wojny światowej. Wystawę przygotowali członkowie oddziału PTH w Limanowej. Szczególne podziękowania należą się panom Karolowi Wojtasowi (PTH Limanowa) i Kamilowi Dębskiemu (MRZL) za wysiłek włożony w zgromadzenie, przetransportowanie i przygotowanie eksponatów do ekspozycji. W przygotowaniu wystawy pomagali także Magdalena Dyląg, Jan Wilk, Adrian Cieślik, Andrzej Sądelski.

            Oprócz tej wystawy aktualnie w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej można zwiedzać także dwie inne wystawy poświęcone I Wojnie Światowej. Są to: „Retrospekcja” – wystawa zdjęć wykonanych w XIX – wiecznej metodzie przez Michała Piotrowskiego z Nowego Sącza oraz wystawa „Węgierscy żołnierze na Froncie Wschodnim 1914 ˗ 1916” przygotowana przez Instytut i Muzeum Historii Wojen Ministerstwa Obrony Węgier w Budapeszcie.

Wystawy można zwiedzać w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej w godzinach:

Poniedziałek – Piątek 9 00 – 16 00 , Sobota 9 00 – 15 00

Autor: PTH Limanowa