Przybieżeli kolędnicy z gwiazdą i wesołą kolędą

 Tuż po Nowym Roku, a dokładnie 10.01.2015r., Olszówka miała zaszczyt gościć uczestników XIII Przeglądu Kolędniczego Dzieci i Młodzieży z Gminy Mszana Dolna, którego organizatorami byli Gmina Mszana Dolna, Zespół Szkoły i Przedszkola w Olszówce i Ochotnicza Straż Pożarna w Olszówce.

W podwojach miejscowej OSP, która na ten czas stała się miejscem kolędowania grup, z niemal każdego zakątka Gminy stawiło się 10 grup kolędniczych. A byli to: kolędnicy z turoniem i z gwiazdą z Zespołu Placówek Oświatowych w Kasince Małej, kolędnicy z turoniem ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kasince Małej, kolędnicy z turoniem ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej, kolędnicy z turoniem i z gwiazdą z Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej, kolędnicy z gwiazdą ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubomierzu ,kolędnicy z turoniem ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu, kolędnicy z gwiazdą z Zespołu Szkoły i Przedszkola  w  Mszanie Górnej, kolędnicy z gwiazdą z Zespołu Szkoły i Przedszkola  w Łostówce, grupa kolędnicza „ Herody” z Zespołu Placówek Oświatowych z Raby Niżnej oraz grupa kolędnicza z gwiazdą z Olszówki.

Wśród gości przeglądu obecni byli: wicestarosta limanowski Mieczysław Uryga, wicewójt gminy Mszana Dolna Katarzyna Szybiak i radni gminy.

Przygotowane przez grupy kolędnicze programy oceniało krytycznie, pod kątem zgodności z tradycją, jury:  Zofia Piekarczyk, Piotr Lulek i Wojciech Kusiak.

Tradycja rzecz święta, zmieniać jaj nie należy, tak też było w przypadku prowadzących:  Urszuli Góralik i  Andrzeja  Gackowca, którzy jak co roku bawili swym dowcipem, nie zapominając przy tym o obowiązkach konferansjerów. Cięty język i pilne oko wyśledziły wszystko, nic i nikt nie uszedł ich uwadze. Występujące grupy kolędnicze mogły liczyć na gorący aplauz publiczności, która, mimo zacinającego deszczu, nie zawiodła. Wszak nie na darmo mówi się, że na Olszowianów  zawsze można liczyć.

W przerwie  obrad jury gościnnie wystąpili: Zespół Folklorystyczny „Porębiański Ród” z Poręby Wielkiej, Chór Świętojański z Olszówki wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich i kapela „Olszowianie”.

Słowem, było pięknie, doniośle i radośnie.

Na zakończenie ogłoszono oczekiwany werdykt.

Zwycięzcami w XIII Przeglądzie Grup Kolędniczych zostali ex aequo grupa kolędnicza „Herody” z Zespołu Placówek Oświatowych z Raby Niżnej i grupa kolędnicza z gwiazdą z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Olszówce, II miejsce otrzymała grupa kolędnicza z gwiazdą z Zespołu Szkoły i Przedszkola  w Mszanie Górnej, a III miejsce przypadło grupie kolędniczej z gwiazdą z Zespołu Szkoły i Przedszkola z Łostówki.

Wręczone nagrody sprawiły nieskrywaną radość publiczności oraz prowadzącym grupy, wszak przygotowanie się do takiego występu to trud nie lada.

Nich kolęda rozbrzmiewa jeszcze długo i niesie radość wszystkim – „ Hej kolęda, kolęda”.

 

 

red. Teresa Nawara-Zięba