100-lecie Bitwy pod Limanową

 

 

Międzynarodowa Konferencja Naukowa 

"Wielka Wojna w Małopolsce - bitwa limanowska 1914" 


PROGRAM:


W ramach 100 - lecia Bitwy pod Limanową, które będą trwać od 11 do14 grudnia 2014 r. w Limanowskim Domu Kultury w dniach 11-12 grudnia odbędzie się Międzynarodowa Konferencja "Wielka Wojna w Małopolsce - bitwa limanowska 1914", w ramach której odbędzie się podsumowanie projektu edukacyjnego "Wielka Wojna w Małopolsce - pamięć i tożsamość" organizowanego przez Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego. Partnerami organizowanej konferencji jest: Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, Limanowski Dom Kultury, Miasto Limanowa i Starostwo Powiatowe w Limanowej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marek  Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego, prof. dr hab. Jan Szymczak – Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego. Natomiast patronat naukowy: Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Szczególnie zapraszam wszystkich partnerów projektu oraz nauczycieli współorganizujących turnieje i konkursy szkolne w ramach projektu. 

W pierwszej części konferencji podziękowania otrzymają partnerzy projektu oraz nauczyciele angażujący się w organizacji konkursów i turniejów zorganizowanych w ramach projektu.

Szczególnie zapraszamy wszystkich nauczycieli i młodzież szkolną do uczestniczenia w konferencji, w ramach której będzie można usłyszeć wiele ciekawych referatów badaczy z Polski i Węgier, dotyczących najnowszych odkryć związanych z walkami na terenie Małopolski przed 100-ma latami, a przede wszystkim operacją limanowsko - łapanowskiej. Samą konferencje rozpocznie wykład prof dr hab. Michała Baczkowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dla uczestników konferencji zostanie również zaprezentowana prawdziwa klasyka polskiego kina dotycząca 1 Wojny Światowej. W czwartek 11 grudnia o godz. 13.40 zostanie wyświetlony przedwojenny hit "Dodek na Froncie", reż. Michała Waszyńskiego. Natomiast w piątek 12 grudnia o godz. 12.30 odbędzie się seans filmu " Lekcja martwego języka" reż. Janusza Majewskiego.

Po zakończeniu konferencji w piątek 12 grudnia 2014 r. zostaną otwarte wystawy historyczne i artystyczne poświęcone tematyce Wielkiej Wojny w Małopolsce:

16.00   „Węgierscy żołnierze na Wschodnim Froncie 1914 ˗ 1916" przygotowanej przez Instytut i Muzeum Historii Wojen Ministerstwa Obrony Węgier w Budapeszcie. Miejsce: Hol, Limanowski Dom Kultury, ul. Bronisława Czecha 4, 34-600 Limanowa

 17.00  Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, ul. Józefa Marka 13, 34-600 Limanowa

 Wystawa historyczna „Wielka Wojna w Małopolsce – bitwy, ludzie, miejsca” 

przygotowana przez Forum Małopolskich Oddziałów

Polskiego Towarzystwa Historycznego w ramach projektu

Wielka Wojna w Małopolsce – pamięć i tożsamość

 17.30   Wystawa fotografii artystycznej Michała Piotrowskiego pt. „RETROSPEKCJA” (unikatowe fotografie wykonane w XIX ˗ wiecznej technice chromianowo ˗ proszkowej)

Prezentowany powyżej program jest Częścią Jubileuszu 100-lecia Bitwy Limanowskiej.