Badanie wieku serca podczas Białej Soboty!

Już 4 października 2014 r. organizatorzy kampanii „Ciśnienie na życie” po raz kolejny zmierzą ciśnienie tętnicze krwi oraz sprawdzą wiek serc mieszkańców powiatu limanowskiego, w ramach organizowanej przez Powiat Limanowski i Szpital Powiatowy w Limanowej - Białej Soboty! 

 

Na Rynku pojawi się wykwalifikowany personel medyczny kampanii, który nie tylko dokona pomiarów, ale także udzieli porad z zakresu chorób układu sercowo - naczyniowego.  Bezpłatne badania będą częścią „Białej Soboty” której organizatorem jest Powiat LImanowski i Szpital Powiatowy w Limanowej.

Możliwość regularnej kontroli zdrowia to istotna wartość, która pozwala na szybkie wykrycie oraz leczenie nieprawidłowości w organizmie człowieka. Dlatego już w najbliższą sobotę mieszkańcy nie tylko Limanowej, ale całego powiatu, będą mogli skorzystać z wielu bezpłatnych badań profilaktycznych oraz porad lekarskich, a to wszystko w ramach dni otwartych Szpitala Powiatowego w Limanowej.

Na miejscu nie zabraknie przedstawicieli kampanii „Ciśnienie na życie”, którzy od 2012 roku zachęcają Polaków do podjęcia profilaktyki układu sercowo-naczyniowego oraz zmiany trybu życia na zdrowszy. Wykwalifikowany personel medyczny kampanii zmierzy ciśnienie tętnicze krwi oraz sprawdzi wiek serca każdej zainteresowanej osoby, która w tym dniu pojawi się na Rynku w Limanowej.

Aplikacja „Wiek serca” pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hipercholesterolemię. Obniżeniu wieku serca sprzyja pozbycie się otyłości poprzez stosowanie zdrowej diety, rzucenie palenia i zwiększenie aktywności fizycznej.

"Mam nadzieję, że umożliwienie wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych pozwoli zachęcić do pomiarów ciśnienia te osoby, które na co dzień nie sprawdzają stanu swojego układu krążenia, ponieważ najczęściej nie mają na to czasu – czasu dla siebie i swojego serca. A to właśnie regularne  pomiary ciśnienia krwi są podstawą prawidłowej kontroli i leczenia nadciśnienia tętniczego, a także  szansą uniknięcia ciężkich powikłań, jakimi są tętniaki aorty, udary czy zawał serca." - zauważa prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie”.

Bezpłatne badania wieku serca oraz ciśnienia tętniczego krwi podczas dni otwartych Szpitala w Limanowej odbędą się na Rynku w godzinach od 9:00 do 12:00.

Informacje o Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Ciśnienie na życie” Polfa Warszawa Grupa Polpharma jest sponsorem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Ciśnienie na życie”. Akcja ma uświadomić Polakom, jakie ryzyko niesie ze sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Jak bowiem wynika z badania przeprowadzonego przez PBS w styczniu 2014 roku „Profilaktyka nadciśnienia tętniczego oraz zdrowego trybu życia dla serca wśród Polaków”, tylko 1/3 respondentów mierzy ciśnienie krwi regularnie. Ponad połowa badanych uważa, że kontrolę można rozpocząć po 50. roku życia lub dopiero po wystąpieniu zawału serca lub udaru, albo w ogóle nie wie, kiedy należy zacząć kontrolować ciśnienie. 

Jednym z głównych zadań kampanii jest przeprowadzenie jak największej liczby pomiarów ciśnienia krwi oraz badań wieku serca. Do września 2014 roku udało się przeprowadzić ponad 300 tysięcy pomiarów. Akcje odbywały się już między innymi podczas Pielgrzymek na Jasną Górę, w kilkunastu centrach handlowych w całej Polsce, w trakcie ważnych konferencji medycznych i biznesowych czy kontroli drogowych. Ponadto od końca czerwca 2014 roku w trasę wyruszył specjalny bus kampanii, który wykonuje bezpłatne badania w ponad 45 miastach w całej Polsce.

Kampania „Ciśnienie na życie” została do tej pory wyróżniona złotą nagrodą w konkursie „2013 Magellan Awards”, srebrną w konkursie „Stevie Awards 2014”, a także otrzymała I miejsce w konkursie „Kampania Społeczna Roku 2013”.

Źródło: www.powiat.limanowa.pl