Dziś rocznica napaści Sowietów na Polskę. Oto deklaracja europarlamentarzystów

 Dziś rocznica napaści Sowietów na Polskę. Oto deklaracja europarlamentarzystów - niezalezna.pl

foto: Bundesarchiv, Bild 101I-121-0008-25 / Ehlert, Max / CC-BY-SA

17 września 1939 r. Związek Sowiecki podstępnie napadł na Polskę w porozumieniu z hitlerowskimi Niemcami. To wydarzenie zmieniło bieg historii i przyczyniło się do zniewolenia dużej części Europy na kilkadziesiąt lat. Dziś o godz. 14 w Parlamencie Europejskim w Strasburgu do rocznicy napaści odniosą się europarlamentarzyści.

Portal 
wszystkoconajwazniejsze.pl opublikował treść deklaracji posłów Parlamentu Europejskiego z krajów Europy Środkowej. Tekst został przygotowany z inicjatywy Polaków. W deklaracji można przeczytać:

W siedemdziesiątą piątą rocznicę sowieckiego najazdu na Polskę, którym Związek Sowiecki rozpoczął swój udział w drugiej wojnie światowej i serię agresji przeciw państwom Europy środkowej – wspólnie przypominamy współodpowiedzialność ZSRR za wywołanie wojny, za układ z Niemcami hitlerowskimi o sojuszu i agresji wobec naszych państw, za okupację naszych krajów i zbrodnie, które w jej trakcie popełniono. Przypominamy, że następstwem agresji z lat 1939-40 było zniszczenie państw bałtyckich anektowanych przez ZSSR, narzucenie po 1944 kolaboracyjnych rządów innym krajom Europy środkowej oraz najazdy oraz groźby najazdów („interwencji”) w okresie powojennym. Ubolewając nad niedostatecznym sprzeciwem państw Zachodu wobec ujarzmienia narodów Europy środkowej i wschodniej, składamy dziś hołd wszystkim, którzy oddali życie w oporze wobec sowieckiej agresji i jako jej ofiary.

Wzywamy władze Unii Europejskiej i wszystkich zrzeszonych w niej państw oraz opinię publiczną jej narodów – do wypełniania obowiązku pamięci wobec walki narodów Europy środkowej i wschodniej o wolność swoją i o wolność nas wszystkich, a także do definitywnego potępienia komunizmu. Naszym wspólnym obowiązkiem, który dramatycznie aktualizuje agresja podjęta przeciw Ukrainie przez zdeklarowanych spadkobierców ZSSR, jest przeciwstawienie się próbom relatywizowania zła Związku Sowieckiego i politycznej rewitalizacji jego dziedzictwa.

Pod tekstem podpisali się: Jussi Halla-aho (Finlandia), György  Hölvényi (Węgry), Marek Jurek (Polska), Sandra Kalniete (Łotwa), Krišjānis Kariņš (Łotwa), Tunne Kelam (Estonia), Gabrielius Landsbergis (Litwa), Branislav Škripek (Słowacja), László Tőkés (Rumunia), Kazimierz Ujazdowski (Polska), Traian Ungureanu (Rumunia) i Roberts Zīle (Łotwa).

Źródło: niezależna.pl